february, 2021

22feb(feb 22)18:00Architekci zmian w przestrzeni Ściany WschodniejŚCIANA WSCHODNIA. ARCHITEKTURA ZBIGNIEWA KARPIŃSKIEGO18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
  • Zmiany zachodzące w przestrzeni warszawskiej Ściany Wschodniej są przedmiotem licznych dyskusji, wpisujących się w ogólną refleksję na temat ochrony architektury z drugiej połowy dwudziestego wieku. Są one częścią szerszej debaty – dotyczącej tego, w jakim stopniu dzieła architektury powinny podlegać ochronie, a na ile mogą być przekształcane lub zastępowane nowymi. Na wystawie „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i w treści wykładów towarzyszących można znaleźć krytyczne odniesienia do zmian realizowanych w przestrzeni Ściany Wschodniej. W poniedziałek 22 lutego o godzinie 18.00 porozmawiamy z architektami wybranych przekształceń.
  • Udział wezmą:
  • Henryk Łaguna i Dariusz Hyc z pracowni MAAS, której projekt wspólny z pracownią Bulanda Mucha Architekci w 2004 roku zajął pierwsze miejsce w konkursie na koncepcję rewitalizacji otoczenia DT Wars, Sawa i Junior (w tym Pasażu Wiecha) w Warszawie. Był on zorganizowany na zlecenie firmy DTC RE – właściciela d. Domów Towarowych „Centrum” przez Oddział Warszawski SARP we współpracy z Naczelnym Architektem Miasta Michałem Borowskim. Pracownia MAAS zrealizowała w przestrzeni Ściany Wschodniej przekształcenie Pasażu, nadbudowę i przekształcenie elewacji domów towarowych, oraz będący na ukończeniu pawilon u zbiegu ulicy Chmielnej i Pasażu Wiecha.
  • Bartłomiej Gowin z biura Gowin/Siuta, które dzięki zwycięstwu w konkursach zrealizowało nową wersję Rotundy PKO i przekształcenie przestrzeni przylegającej do nowego pawilonu Zodiak. Pierwszy z nich to konkurs architektoniczny CHANGING THE FACE, współorganizowany w 2013 roku przez PKO Bank Polski, firmę DuPont, Oddział Warszawski SARP oraz Polski Oddział Green Building Council. Drugi to konkurs zorganizowany w 2015 roku przez Oddział Warszawski SARP we współpracy z miastem stołecznym Warszawa i firmą Lafarge.
  • Piotr Bujnowski, który, wraz z Martinem Tröthanem z wiedeńskiego biura Ernst Hoffmann, jest autorem będącego na ukończeniu wieżowca Widok Towers powstającego na miejscu wyburzonego biurowca Universal.
  • Rozmowę poprowadzi Hubert Trammer z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Całość rozpoczniemy od krótkich prezentacji zaproszonych architektów, którzy wyjaśnią, jaka koncepcja i założenia stały za ich realizacjami w przestrzeni Ściany Wschodniej. Większość czasu poświęcimy na wspólnie zadawane pytania, odpowiedzi oraz wymianę refleksji.
  • MAAS – pracownia architektoniczna założona w 1997 roku przez architektów Dariusza Hyca i Henryka Łagunę. Zrealizowała liczne domy mieszkalne jedno i wielorodzinne, obiekty biurowe i produkcyjne, a także projekty dotyczące obiektów istniejących. Oprócz zmian w przestrzeni Ściany Wschodniej są wśród nich rekonstrukcje pawilonów dworców Warszawa Ochota i Warszawa Powiśle, oraz przebudowa i rozbudowa dawnego Hotelu Saskiego, a także dawnego zespołu Holland Park.
  • GOWIN/SIUTA – autorskie biuro projektowe założone w roku 2013 przez architektów Bartłomieja Gowina i Krzysztofa Siutę. Domeną pracowni są projekty budynków biurowych, użyteczności publicznej, obiektów kultury oraz projekty z zakresu planowania przestrzennego. Pracownia zajmuje się również opracowywaniem projektów mieszkaniowych, handlowych oraz przemysłowych, a także projektami wnętrz wraz z wyposażeniem indywidualnym.
  • Piotr Bujnowski – prowadzi od 2014 roku własną pracownię. Realizuje budynki biurowe, edukacyjne i mieszkalne. Jest laureatem konkursów architektonicznych. Między innymi na Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, kompleks szkolny w Białołęce i budynek Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (wspólnie z Projekt Praga).

 

X