january, 2020

08jan(jan 8)18:00Architektki PRLu. Debata w ramach wystawy "Iconic Ruins. Architektura krajów wyszechradzkich 1945-1989".Debata z udziałem Michała Dudy, Tomasza Fudali i prof. Marty Leśniakowskiej18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Hanna Adamczewska – Wejchert, Halina Skibniewska, Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Danuta Olędzka, Krystyna Tołłoczko-Różyska, Halina Kossuth, Małgorzata Handzelewicz-Wacławek, Krystyna Barska – kobiety miały istotny udział w projektowaniu ważnych i wartościowych budynków w drugiej połowie XX wieku. Czy to oznacza, że ich zawodowy status był wysoki? Były cenione i samodzielne?
Z prof. Martą Leśniakowską, od dawna badającą pozycję kobiet w architekturze, Michałem Dudą, monografistą twórczości Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak i Tomaszem Fudalą, znawcą dorobku Haliny Skibniewskiej zastanowimy się nad tym, czy architektkom w PRL-u było łatwiej? Czy rzeczywiście w socjalizmie równouprawnienie było większe i „kobiety na traktory” nie było pustym hasłem? A może jednak kariera architektek była zależna od pozycji ich mężów?

X