september, 2019

10sep(sep 10)18:00Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak. Nie tylko dworce kolejoweWykład Huberta Trammera18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Arseniusz Romanowicz i Piotr Szymaniak po latach zapomnienia o nich funkcjonują w powszechnej świadomości osób interesujących się architekturą jako twórcy dworców kolejowych na warszawskiej linii średnicowej. Architekturze kolejowej poświęcili większość zawodowego życia – od pracy w pracowni Dworca Głównego w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku, przez zwycięstwo w konkursie na Dworzec Centralny w 1946 roku aż do wieloletniej pracy w Biurze Studiów i Projektów Kolejowych Kolprojekt. Stworzone, z udziałem szerokich zespołów twórczych, dworce kolejowe, Romanowicza i Szymaniaka, należą do architektonicznych wizytówek Warszawy. Obaj architekci są także autorami niezwiązanych z koleją dzieł, z których większość została zrealizowana w Warszawie i które są co najmniej równie wartościowe jak te powszechnie znane.

Hubert Trammer, architekt, nauczyciel na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Członek sądów konkursów architektonicznych. Ekspert nominujący do edycji 2015 i 2019 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. W 2016 roku wspólnie z Maciejem Kaufmanem, Marcinem Maraszkiem, Magdaleną Wnęk i Justyną Dziedziejko zdobył I nagrodę w konkursie realizacyjnym na projekt Centrum Lokalnego „Orszy” w Warszawie. Członek Oddziału Lublin Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Wygłaszał wykłady gościnne oraz prowadził wycieczki i warsztaty architektonicznych dla różnych instytucji i uczelni. Współpracował między innymi z: Fundacją Twórców Architektury, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Studentów Architektury; miesięcznikiem Architektura-murator; czasopismem A10 – New European Architecture.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X