april, 2022

28apr(apr 28)18:00Bielany w ludzkiej skali. Maria i Kazimierz Piechotkowierozmowa w Zodiaku18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
W 1951 roku Maria i Kazimierz Piechotkowie otrzymali zadanie opracowania kompleksowego projektu rozbudowy warszawskich Bielan. Wtedy znaleźli swoją zawodową niszę i zajęli się tym, co było najbardziej potrzebne — budownictwem mieszkaniowym. Sprzeciwiali się estetyce socrealistycznej, a osiedla projektowali z dbałością o ludzi i przestrzeń — wewnątrzosiedlową infrastrukturę, małą architekturę użytkową oraz dostęp do zieleni i słońca. Bielany stały się dla nich nie tylko projektem zawodowym, ale także miejscem życia.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone ich śmiałym projektom, które do dzisiaj inspirują architektów i projektantki, a przede wszystkim są cenione przez mieszkańców.
_____________________
W spotkaniu wokół książki „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów” w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury udział wezmą:
_
• Katarzyna Madoń-Mitzner – pomysłodawczyni i redaktorka publikacji (Dom Spotkań z Historią),
• Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków (m.st. Warszawa),
• Michał Piechotka – architekt i syn Marii i Kazimierza Piechotków.
_____________________
Spotkanie poprowadzi Anna Brzezińska-Czerska, autorka projektu „Muszla bielańska”, obejmującego renowację rzeźby z „Piechotkowa” (Zodiak).
W czasie spotkania będzie można kupić publikację „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”. Książka jest opowieścią o długim i barwnym życiu małżeństwa architektów na tle ważnych wydarzeń dwudziestowiecznej historii Polski i Warszawy. Prezentuje ich najważniejsze projekty, zrealizowane i niezrealizowane oraz środowisko stołecznych architektów i architektek.
X