april, 2020

23apr(apr 23)18:00Co ma kino do tkanki?Wykład online Anny Cymer18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Kolejny wykład towarzyszący wystawie Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich!

Nagranie wykładu dostępne pod linkiem.

Tym razem spotykamy się z Anną Cymer – historyczką architektury, absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmującą się popularyzacją wiedzy na temat architektury, autorką książki “Architektura w Polsce 1945 – 1989”.

Lata PRL były czasem, kiedy nowe budynki kinowe budowano z myślą o przestrzeni całego miasta. Często nie były to obiekty lokalizowane przypadkowo, a starannie wpisane w tkankę urbanistyczną. Można te działania interpretować jako pewnego rodzaju propagandę (już Lenin mówił, że kino jest ważnym narzędziem propagandowym, służącym sterowaniu ludzkimi poglądami), ale wtedy wynikało chyba jednak głównie, z dziś niedocenianego, a raczej praktycznie nieistniejącego, projektowania urbanistycznego.
Kino traktowano jako znaczący element „wyposażenia” miasta, które miało być w tę przestrzeń wpisane z pożytkiem dla ludzi, ale i samej przestrzeni. Po 1989 roku większość tamtych realizacji została zniszczona lub przebudowana – nawet jeśli ocalały same kina, zmieniono ich otoczenie, a więc zatarto nie mniej ważne koncepcje urbanistyczne. To zjawisko ma po części związek z urynkowieniem cen gruntu w mieście i prywatyzacją przestrzeni, ale i pewnymi zmianami społecznymi, kulturowymi i ekonomicznego, które nastąpiły w Polsce w ostatnich dekadach.
Na wybranych przykładach kin z Warszawy oraz kilku innych polskich miast przyjrzymy się temu, jak niegdyś projektowano tego typu obiekty, jak wpisywano je w tkankę urbanistyczną i temu, jak zmieniło się położenie i znaczenie kin we współczesnych miastach.

X