november, 2019

23nov(nov 23)18:00Wieczny Kryzys: A City of Comings and GoingsWykład Michelle Provoost18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Nasze miasta od wieków są ciągle definiowane przez dynamikę tymczasowych mieszkańców: ekspatów, uchodźców, zagranicznych studentów i migrantów zarobkowych, którzy na zmianę wprowadzają się i wyprowadzają do innych miejsc. Jak miasta mogą lepiej dostosować się do tego fenomenu, który staje się coraz bardziej powszechny a w przyszłości będzie jedną z najważniejszych sił kształtujących nasze metropolie? Michelle Provoost wraz z zespołem starają się zdefiniować w jaki sposób architektura może wzmacniać strukturę miasta tak, by ta była w stanie sprostać potrzebom ciągłych migracji ludności, ale też czerpać z migracji to, co może je wzmacniać.
A City of Comings and Goings prezentowany był na Biennale Architektury w Wenecji w 2018 r. Niedawno ukazała się również książka podsumowująca dotychczasowe prace badawcze. Poza esejami lokalnych badaczy z Londynu, Amsterdamu, Prato czy Wiednia zaprezentowano katalog 100 projektów, które mierzą się z migracjami na wiele sposobów i w różnej skali.

Michelle Provoost jest dyrektorką New Town Institut, współtwórczynią Independendt School for the City i współzałożycielką Crimson Historians & Urbanists. Przedmiotem hybrydowych działań Crimson są współczesne miasta. W ramach swojej praktyki członkowie grupy projektują dla miast, badają je, piszą o nich książki, kuratorują o nich wystawy, uczą o nich a także doradzają planistom miejskim w Holandii. Projekt badawczy “A City of Comings and Goings” prowadzi wspólnie z Wouterem Vanstiphout, kierownikiem katedry Design as Politics na TU Delft. Wouter będzie gościem dyskusji po wykładzie i ekspertem części warsztatowej, która towarzyszy wydarzeniu.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.
Wykład jest wydarzeniem towarzyszącym przy Bazarch Warszawa.

Wieczny kryzys / Eternal crisis
Cykl wykładów Wieczny kryzys kieruje uwagę na zmiany w funkcjonowaniu współczesnych miast odbierane jako sytuacje tymczasowe, którym musimy zaradzić, aby wrócić do normalności. Jednak kryzys nie jest momentem, a stanem permanentnym – reorganizacją codzienności. Kryzysy dotykają różnych aspektów urbanizacji – kryzys migracyjny zmienia strukturę społeczną, mieszkaniowy obniża standard życia. Nie przeczekamy kryzysów, musimy dostosować się do nowej rzeczywistości.
Wieczne kryzysy dotykają także współczesnej Warszawy. Jak możemy się do nich przystosować? Swoją diagnozą podzielą się z nami praktycy i badacze, pokażą przykłady rozwiązań, które mogą zostać zaadaptowane w warszawskim kontekście.

Realizacja: Kwartalnik RZUT
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

X