may, 2019

15may(may 15)09:0016(may 16)09:00Egowarszawa - warsztaty dla studentów z Felixem Madrazo09:00 - 16:30 (16) nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Wśród wielu problemów miast współczesnych często wymienia się przenoszenie aktywności mieszkańców z przestrzeni ulic, pasaży i placów do przestrzeni prywatnych. Za tryumf centrów handlowych i rozrywkowych tradycyjnie obwinia się tzw. wielki kapitał. Czy jednak za proces ten odpowiedzialni są przede wszystkim inwestorzy, czy może sami obywatele, którzy w chwili wolnej wybierają konsumpcję?
Jeśli indywidualizm oznacza dziś behawioralne uzależnienie od zakupów, to czy współcześni użytkownicy przestrzeni miasta chcą w ogóle stać się jej aktorami? Na jakie inne wymiary życia publicznego przenosi się plaga egoizmu? Czy społeczeństwo konsumentów jest w stanie poradzić sobie z wyzwaniami takimi jak bieda, wykluczenie, kryzys mieszkaniowy?
Jaka powinna być rola projektanta w skomplikowanej układance polityk miejskich? Czy deweloper musi być czarnym charakterem, czy raczej sami go takim stworzyliśmy?
I najważniejsze: w jaki sposób kształtować formę miasta, by jej przestrzenie wspomagały rozwój wspólnoty, a nie egoistyczne postawy?

Kwartalnik RZUT i Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają do Warszawskiego Pawilonu Architektury ZODIAK na warsztaty.
Warsztaty poprowadzi Felix Madrazo, wykładowca Uniwersytetu Technicznego w Delft i think-tanku The Why Factory, niegdyś architekt w OMA i MVRDV, dziś prowadzi własną pracownię IND [Inter.National.Design].

Na warsztaty zapraszamy studentów. Chętnych prosimy o nadsyłanie szkiców/impresji/koncepcji na temat Egowarszawa. Format – kartka A4, technika dowolna.
Prace rekrutacyjne nadsyłać na teksty@kwartalnikrzut.pl
do 05.05.2019.
Szukamy ok. 20 osób. Uczestnicy będą pracować przez dwa dni w grupach 4 – 5 osobowych. Można zgłaszać się grupami.

Wieczny kryzys / Eternal crisis
Cykl wykładów i warsztatów Wieczny kryzys kieruje uwagę na zmiany w funkcjonowaniu współczesnych miast odbierane jako sytuacje tymczasowe, którym musimy zaradzić, aby wrócić do normalności. Jednak kryzys nie jest momentem, a stanem permanentnym – reorganizacją codzienności. Kryzysy dotykają różnych aspektów urbanizacji – kryzys migracyjny zmienia strukturę społeczną, mieszkaniowy obniża standard życia. Nie przeczekamy kryzysów, musimy dostosować się do nowej rzeczywistości.
Wieczne kryzysy dotykają także współczesnej Warszawy. Jak możemy się do nich przystosować? Swoją diagnozą podzielą się z nami praktycy i badacze, pokażą przykłady rozwiązań, które mogą zostać zaadaptowane w warszawskim kontekście.

Realizacja: Kwartalnik RZUT
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

X