january, 2019

12jan(jan 12)16:00Futurama Warszawa suplement. Centrala16:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Futurama Warszawa suplement to cykl wydarzeń organizowanych przez zespoły architektoniczne biorące udział w wystawie Futurama Warszawa.

12 stycznia 2019 r. o godz. 16:00 zapraszamy na spotkanie przygotowane przez grupę CENTRALA.

Tereny wilgotne Warszawy. Hydrobiologia i urbanistyka.

CENTRALA przywoła projekty przekształcenia hydrografii prawobrzeżnej Warszawy, od wizji powojennych, regulację brzegów gruzem, przez koncepcje zdwojenia koryta rzeki – propozycje Zespołu “Wisła” z połowy lat 70-tych, do dzisiejszych rozwiązań dotyczących ogrodów deszczowych i sadzawek utrzymywanych dzięki zdolności roślin do czyszczenia wody. Opowie też o tym jak wyglądała tu dolina Wisły w głębokiej przeszłości. CENTRALA zakłada istnienie “pamięci krajobrazu”, przypuszcza że w wypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych wody odnajdą stare koryta rzek. Postuluje by na wiśliskach tworzyć cyklicznie zalewane kompozycje w oparciu o rodzimy materiał roślinny, bo wierzy, że przywracanie terenów wilgotnych w Warszawie jest odpowiedzią na wyzwania klimatyczne przyszłości. Wars z Sawą pili likier z tataraku pogryzając orzeszki kotewki. 

CENTRALA (Małgorzata Kuciewicz, Simone De Iacobis) –  warszawskie studio architektoniczno-badawcze. Autorzy projektów rewitalizacyjnych, wystaw, przestrzeni publicznych i interwencji artystycznych w Polsce i za granicą. Ich sposobem pracy są w takiej samej mierze kreowane na bazie własnych badań narracje zmieniające wyobrażenia o przestrzeni, jak projekty budowlane i artystyczne. CENTRALA realizuje program reinterpretacji i interwencji dążących do odnowy języka architektury. Projekt “Amplifikacja natury” kuratorki Anny Ptak i CENTRALI prezentowany jest w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury — La Biennale di Venezia.
X