august, 2019

29aug(aug 29)18:00Gwiazdozbiory Pasażu Śródmiejskiego. Śniło mi się, że Ściana Wschodnia aplikowała na listę UNESCO.Wykład Marii Sołtys18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Podczas najbliższego wykładu arch. Maria Sołtys przybliży nam swój sen – sen, w którym Pasaż Śródmiejski aplikował na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czego nie wiemy o Pasażu, co stanowi tak wyjątkową wartość? Odpowiedź już w czwartek 29 sierpnia.
„Koniec budowy” – pod datą 7 stycznia 1971 r., wpisał w swój kieszonkowy kalendarz inż. arch. Zbigniew Karpiński w dniu otwarcia dla ruchu tunelu pod Marszałkowską na osi ul. Złotej. W tym samym miesiącu, 11 lat wcześniej ogłoszono, że w konkursie SARP nr 499 nagrodzono projekt arch. Zbigniewa Karpińskiego. Laureat od roku 1946 był sędzią SARP w prawie wszystkich konkursach architektonicznych i urbanistycznych, w których tytule występowała ul. Marszałkowska.
Taras kawiarni „Zodiak” na dachu wówczas najnowocześniejszej kwiaciarni w Warszawie był jednym z 23 obiektów w Pasażu Śródmiejskim. Wpis w notesie z roku 1967, (3 lutego)- cytat: „zatwierdzono projekt baru Zodiak” Projektantami obiektu handlowo-gastronomicznego byli: Jan Bogusławski i Bohdan Gniewiewski oraz Maria Leszczyńska – artystka plastyk.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X