april, 2021

29apr(apr 29)18:00Helena Syrkus. Awangarda w polskiej kulturzecykl: Laureaci Nagrody Architektonicznej18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
  • Zapraszamy na spotkanie o Helenie Syrkus (1900-1982). Nie da się bez niej opowiedzieć historii modernizmu w polskiej architekturze. Zakładała awangardową grupę twórczą Praesens. Projektowała osiedla dla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Rakowcu, a po wojnie na Kole. Pełniła funkcję wiceprezeski CIAM (Congrés Internationaux d`Architecture Moderne).
  • Jej postać i twórczość zafascynowały Aleksandrę Kędziorek, Katarzynę Uchowicz i Maję Wirkus. Są autorkami książki „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus”, którą wydał Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. To było największe wydarzenie minionego roku. Tak uznało jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
  • Dlaczego ta książka jest taka ważna? W ilu archiwach i na ilu kontynentach pracowały badaczki, by zebrać potrzebny materiał? Czego dowiadujemy się o Helenie Syrkus prywatnie? I jaki prezent z Polski wysłała w latach 30. Walterowi Gropiusowi, założycielowi Bauhausu? Kiełbasę czy czekoladki?
  • Zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Kędziorek, Katarzyną Uchowicz i Mają Wirkus 29 kwietnia o godz. 18. O swojej idolce mogą opowiadać godzinami. Tym razem będą musiały zmieścić się w 60 minutach. Spotkanie prowadzi Dariusz Bartoszewicz z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
X