january, 2020
Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)? Ostatnia dekada – to boom w dziedzinie publikacji o architekturze. Dziś w każdej księgarni znajduje się dział z publikacjami o miastach, starszych
more
Jak pisać o architekturze (żeby dało się to czytać)?
Ostatnia dekada – to boom w dziedzinie publikacji o architekturze. Dziś w każdej księgarni znajduje się dział z publikacjami o miastach, starszych i nowszych budynkach, projektowaniu, przestrzeniach publicznych. Jednocześnie temat architektury praktycznie nie istnieje w prasie (poza tą specjalistyczną). Skąd ten rozdźwięk? Czy możemy być zadowoleni z poziomu i ilości publikacji o architekturze, czy wciąż zostało wiele do opisania? Dobre teksty mogą pobudzić zainteresowanie tematem – czy warto więc pisać więcej o budynkach i ich autorach? A jeśli tak – to jak pisać, by nie zanudzać, by pomóc czytelnikom w odkrywaniu kolejnych architektonicznych światów, a jednocześnie w budowaniu wrażliwości na otoczenie i krytycznego spojrzenia na przestrzeń zurbanizowaną.
O tych i wielu innych związanych z pisaniem o architekturze tematach porozmawiamy z osobami, dzięki którym wiele brył zostało już ubranych w słowa. W debacie wezmą udział: Agnieszka Rasmus – Zgorzelska z wydawnictwa Centrum Architektury, Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana i Tomasz Żylski z miesięcznika „Architektura-murator” oraz Anna Cymer polska kuratorka wystawy Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989.