april, 2019

24apr(apr 24)18:00(apr 24)18:00Jak mieszkać? Spotkanie z pracownią JEMS Architekci18:00 - 20:00

more

Event Details

Pytanie „jak mieszkać?”, brzmi prawie „jak żyć?” Jedno z drugim jest nierozerwalnie związane. Bo nie da się żyć po ludzku bez dachu nad głową.
Architekci z pracowni JEMS szukają odpowiedzi m.in. na pytanie „jak mieszkać?” od ponad 30 lat. Zespół, który stanowił zalążek biura, działa nieprzerwanie od lat 80. Opowieść o ojcach założycielach pracowni można by zacząć od konkursu na zaprojektowanie Ursynowa Północnego. Czy to największe osiedle społeczne dwóch ostatnich dekad PRL-u? Jak projektowało się domy i usługi wtedy, a jak dziś? Co w zespole Marka Budzyńskiego robił Jerzy Szczepanik-Dzikowski?
JEMS-i rozpoczęli samodzielną praktykę w okresie transformacji gospodarczej i ustrojowej. Włączyli się w nurt odbudowy polskiej kultury architektonicznej. Są jednym z największych i najważniejszych biur architektonicznych w Polsce.
Zrealizowali wiele projektów mieszkaniowych o różnej skali, m.in. budynek przy ul. Malczewskiego (1993 r.), wille miejskie przy ul. Hozjusza na Żoliborzu (1996 r.), 19. Dzielnicę (ul. Kolejowa 47, 1 etap, 2012 r.), osiedle Ażurowych Okiennic (al. Wilanowska, 2014 r.), zespół budynków przy ul. Bobrowieckiej 10 (2017 r.).
Wciąż wysoki popyt na coraz droższe mieszkania powoduje, że liczy się szybkość budowy. A jakość architektury i wykonawstwa? Na ile tak naprawdę jest ważna? Czy wpływa na lepszą sprzedaż i cenę mieszkań? A może nie ma aż takiego znaczenia, jak wydaje się architektom? Czy nowe osiedla to głównie sypialnie dla klasy średniej ze zdolnością kredytową? Stare osiedla są lepiej zlokalizowane, mają bardziej zróżnicowany program, lepiej spełniają potrzeby różnych użytkowników?
Wśród sztandarowych dzieł JEMS-ów można też wymienić różne komercyjne obiekty jak siedzibę Agory, wydawcy „Gazety Wyborczej” (2002 r.), Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (2015 r.), Halę Koszyki (2016 r.), która zdobyła Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii Najlepszy budynek komercyjny 2016 roku i Grand Prix.

X