june, 2020

23jun(jun 23)18:00Kino w kulturalnym życiu miastaDebata online Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na naszym kanale YouTube.

Kino jako miejsce, w którym toczy się kulturalne życie miejskie, placówka, w której odbywają się seanse i spotkania towarzyskie, epicentrum, w którym mają miejsce wieczory premier filmowych. Zdarzenie artystyczne, jakim jest wprowadzenie tytułu na ekrany, to moment spektakularnego zaistnienia kina – jako centrum życia kulturalnego oraz prestiżowego budynku architektury miasta. Premiera filmowa – gdzie ma bardziej wielkomiejski styl: w kinie z wieloletnią historią czy w multipleksie? Zaproszeni do debaty goście omówią znaczenie budynku dla charakteru wydarzenia, jakim jest premiera dzieła filmowego. W jaki sposób kino odzwierciedla specyfikę miasta i styl życia jego mieszkańców, czy jest miejscem istotnym dla środowisk artystycznych, w jakim stopniu wpływa na charakter miasta? Jak te kwestie wyglądały w poszczególnych dekadach? Jakie wnioski w powyższych kwestiach przyniosły miesiące kwarantanny, w których seanse kinowe stały się obiektem marzeń widzów, filmowców i szefów kin?
Realia vs. sentymenty, wspomnienia i współczesne przeżycia fachowców związanych z funkcjonowaniem kin i dystrybucją filmową, relacje poparte wieloletnimi obserwacjami pozycji kin oraz ostatnim deficytem działalności tych placówek w tkance miejskiej – to wszystko złoży się na debatę pod hasłem „Kino w kulturalnym życiu miasta”.

W spotkaniu udział wezmą:
Klara Bogusławska (Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy)
Adam Trzopek (Kino Muranów)
Artur Wolski (Kino Atlantic)

X