june, 2020

17jun(jun 17)18:00Metamorfozy kinDebata online18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Transmisja spotkania będzie prowadzona na naszym kanale na YouTubie: https://www.youtube.com/watch?v=ufNgR-pm4zM

Tu pójdziesz po makaron i pieluchy, tam pobiegać na bieżni. Większość dawnych kin albo ustąpiła miejsca nowym obiektom, albo zmieniła swoją rolę. Ale są i takie obiekty, które utrzymały funkcje kulturalną lub do niej powracają.

Czemu jednym się udało przetrwać, a innym nie? Co miało na to wpływ? I właściwie, jakie znaczenie metamorfozy kin mają dla przestrzeni miasta? Podczas środowej dyskusji towarzyszącej wystawie Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich tym razem zajrzymy do dyskontów, przejdziemy przez łąki porastające puste place, a przede wszystkim wnętrza zmodernizowanych kin… Zmianom tym przyjrzymy się z perspektywy architektury, życia społecznego i rynku kinematografii.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie zbliżająca się premiera publikacji „Obiekty, które stały się Biedronkami”, towarzyszącej cyklowi wystaw Instytut Dizajnu w Kielcach.

W spotkaniu wezmą udział:
Dominika Janicka (Instytut Dizajny w Kielcach), architektka, projektantka oraz kuratorka. Łączy pracę badawczą z praktyką projektową tworząc wystawy, przestrzenie i obiekty. Od 2012 roku prowadzi autorskie studio, a od 2014 kieruje Pracownią Przestrzeni Publicznej w Instytucie Dizajnu w Kielcach.

Anna Wróblewska (Szkoła Filmowa w Łodzi), doktor nauk humanistycznych. Autorka, współautorka i redaktor książek poświęconych rynkowi filmowemu i kulturze filmowej. Organizatorka festiwali filmowych, była rzeczniczka FPFF w Gdyni, publicystka.

Tadeusz Żera (Pracowni Żera ² ARCHITEKCI), architekt, którego pracownia specjalizuje się m.in. w projektowaniu budynków mieszkaniowych, biurowych i użyteczności publicznej oraz modernizacji obiektów zabytkowych. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt projektów kin, w tym przebudowę kina Iluzjon, Relax i Femina.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu towarzyszącego Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich

Organizator: m.st. Warszawa

X