november, 2019

21nov(nov 21)18:00Migranci. Warszawscy architekci za granicąWykład Aleksandry Kędziorek18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Co łączy Saską Kępę i São Paulo? Między innymi budynki zaprojektowane przez architekta, Lucjana Korngolda. Twórców, którzy znad Wisły wyruszali w „wielki świat” – czy to z własnej woli czy przymuszeni okolicznościami – jest znacznie więcej. Wykład będzie okazją do przyjrzenia się migracyjnym historiom wybranych twórców, którzy w przestrzeni architektonicznej Warszawy odcisnęli wyraźny ślad, m.in. Maciejowi i Stanisławie Nowickim, Jerzemu Sołtanowi czy Wacławowi Zalewskiemu. Jak odnajdywali się w nowych realiach? Czy rozpoczynając działalność w nowym miejscu nawiązywali do swojego warszawskiego dorobku?

Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM. Listy Heleny Syrkus” (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie” i „Przekroju”. Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X