december, 2019

05dec(dec 5)18:00Modernizacja poprzez architekturę - modernizm w Mieście ArchipeleguWykład Filipa Springera18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

W 1976 roku na łamach miesięcznika „Architektura” opublikowano „architektoniczny reportaż z najbliższej przyszłości”. Materiał opowiadał o modernizacji Polski w rok po wprowadzeniu reformy administracyjnej dzielącej kraj na 49 województw. Każdemu z nich przypisano jeden projekt architektoniczny, który miał świadczyć, że Polska rozwija się teraz szybciej, lepiej i nowocześniej. Przegląd tych 49 realizacji stanowi ciekawy punkt wyjścia dla refleksji o socjalistycznej obietnicy modernizacji prowadzonej przy pomocy architektury modernistycznej. Co ważne, obietnica ta zakładała bardzo zrównoważony rozwój – obejmowała bowiem każdą dziedzinę życia – od szkolnictwa, przez mieszkaniówkę, transport, handel, kulturę, po rolnictwo i przemysł. Na poziomie deklaratywnym „architektoniczny reportaż z najbliższej przyszłości” był więc wzorcowym modelem nowoczesności, która wkrótce miała w Polsce nastać.
Filip Springer, pisarz i fotograf. Autor wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. Miedzianka. Historia znikania, Wanna z kolumnadą, 13 pięter, Miasto Archipelag, Źle urodzone. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest. W sierpniu 2019 r. ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.
Rok 1975 dla wielu mniejszych polskich miast oznaczał skok modernizacyjny, który da się porównać tylko i wyłącznie z tym, co się wydarzyło niemal trzydzieści lat później, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Czy jednak architektoniczna obietnica złożona Polakom przy okazji tego wydarzenia ma podobnie zrównoważony charakter?

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X