march, 2021

06mar(mar 6)18:00Neonowe miasto. Spacer po Warszawie.ŚCIANA WSCHODNIA. ARCHITEKTURA ZBIGNIEWA KARPIŃSKIEGO18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
Kobieta, która nie wie co to lęk wysokości, mężczyzna wciąż wierzący w siłę papierowych mediów i zebra ze słodką nadwagą – to wcale nie postaci z bajek. A jednak to właśnie dzięki nim nocą Warszawa zyskuje niezwykły charakter. Zapraszamy na spacer po ścisłym centrum, szlakiem najpiękniejszych odrestaurowanych lub zrekonstruowanych reklam świetlnych.
Zaczniemy od słynnej Siatkarki na pl. Konstytucji, która dała początek świetlnemu renesansowi w przestrzeni publicznej i ruszymy na północ. Po drodze poznamy kilka dawnych reklam świetlnych, w tym wskrzeszony niedawno Relax. Nie zabraknie też całkiem współczesnych prac, takich jak „Wielka Warszawa” czy „All The Things”. Na koniec odwiedzimy pawilon Zodiak. Poznamy historię jego neonów i zajrzymy do środka, gdzie prezentowane są właśnie oryginalne neony Ściany Wschodniej – Sezam i Dom!
Uczestnicy wycieczki dostaną mapy Neonstory. Można je bezpłatnie pobrać lub skorzystać z wersji online: https://bit.ly/2ZJ7r43
Start: Plac Konstytucji, pod neonem Siatkarka
● Link do zapisów (zapisy zostaną otwarte 26.02 o godz. 17.00): https://app.evenea.pl/event/837347-103/
● Prowadzenie: Anna Brzezińska-Czerska, animatorka kultury, koordynatorka projektów kulturalnych i społecznych.
Absolwentka animacji kultury na filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła też reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji. Czterokrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta m.st. Warszawy za projekty odkrywające i upowszechniające dziedzictwo plastyczne w przestrzeniach publicznych.
Zakochana przede wszystkim w dawnych neonach. Swoje działania artystyczne, badawcze i edukacyjne prowadzi pod marką Neonstory. Wytrwale pracuje nad książką dla dzieci z najpiękniejszymi polskimi projektami neonów ze zwierzętami.
Na co dzień koordynatorka pawilonu Zodiak z ramienia Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
_
Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego do wystawy Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego.
● Więcej o wystawie oraz zasady zwiedzania:
http://niaiu.pl/sciana-wschodnia/

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Współorganizator: m.st. Warszawa, SARP Oddział Warszawski
Partnerzy: Narodowe Archiwum Cyfrowe, Archiwa Państwowe, Szkoła Filmowa w Łodzi, Muzeum Neonów
Patroni medialni: Architektura&Biznes, Architektura-murator, Czas Kultury, TVP3 Warszawa, TVP Kultura, Stolica
Patronat honorowy: Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich
X