june, 2021

10jun(jun 10)12:0027(jun 27)12:00Nowa ChmielnaWystawa pokonkursowa12:00 - 19:00 (27) nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
  • Szpalery drzew, dużo zieleni i miejsc do wypoczynku oraz efektowne oświetlenie – taka będzie nowa Chmielna. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie reprezentacyjnej ulicy położonej w samym sercu stolicy. To kolejny projekt w ramach programu budowy Nowego Centrum Warszawy.
  • Jury konkursowe na czele z Wojciechem Wagnerem z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego za najlepszą uznało pracę autorstwa RS Architektura Krajobrazu, uznając ją za najbardziej kompletną, dojrzałą i wielowątkową. Wrażenie zrobiła zwłaszcza koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku.
    Autorzy zwycięskiej pracy wskazali miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.
  • Drugą nagrodę zdobyła pracownia ARE STIASNY/WACŁAWEK sp. z o.o., a trzecią Diana Polkowska Pracownia Projektowa dpp Design – Przemyśl.
  • Wystawa pokonkursowa znajduje się na poziomie +1 pawilonu.
X