february, 2019

20feb(feb 20)18:00O Bauhausie w stulecie powstania. Wykład i dyskusja z udziałem Aleksandry Kędziorek i Radosława Gajdy18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

W 2019 roku obchodzimy setną rocznicę założenia Bauhausu. Ta utworzona przez Waltera Gropiusa uczelnia artystyczno-rzemieślnicza zmieniła sposób kształcenia architektów, w ogromnym stopniu wpływając na kształt architektury w XX wieku. Realizowana w szkole Bauhausu koncepcja nauczania zakładała łączenie różnych dziedzin sztuki i rzemiosła, a wśród wykładowców i absolwentów pojawiły się najważniejsze nazwiska związane z architekturą XX wieku – m.in. Ludwig Mies van der Rohe, Theo van Doesburg, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer. Aleksandra Kędziorek przybliży teoretyczną stronę Bauhausu i jego wpływ na architekturę XX wieku. Radosław Gajda opowie z kolei o zaprojektowanym przez Waltera Gropiusa zespole budynków szkoły Bauhausu w Dessau, do którego uczelnia przeniosła się w 1927 roku, który stał się symbolem nowoczesnej architektury. Wpływ Bauhausu na kształt współczesnej architektury jest ogromny i wciąż wyraźny. Czego dzisiaj możemy się wciąż nauczyć od Bauhausu?

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Radosław Gajda – absolwent kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury oraz wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Ze względu na ogromne zainteresowanie wykładem, prosimy o wcześniejsze przybycie. W innym wypadku, nie jesteśmy w stanie zagwarantować wolnych miejsc.

X