may, 2021

18may(may 18)18:00O rzemiośle… w praktycewystawa W Warszawskiej Pracowni18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
 • Co o przyszłości rzemieślnictwa myślą… sami rzemieślnicy? Z jakimi problemami się zmagają, a co sprawia, że mimo wszystko wciąż robią to, co robią?
 • W Warszawie działają między innymi ceramicy, szewcy, szklarze, zegarmistrze, pracownie modystek, warsztaty kaletników lub rzemieślników pracujących w drewnie i tworzących meble czy… deski surfingowe. 
 • Ręczni wytwórcy wciąż są ważnym elementem miejskiego krajobrazu i chcemy zwrócić Waszą uwagę na ich znaczenie dla lokalnych społeczności. Przypominamy o tym, że pracownie rzemieślnicze stanowią atrakcyjne punkty na mapie Warszawy, które warto odwiedzić podczas spacerów.
 • Zapraszamy na webinar o teraźniejszości i przyszłości rzemiosła. Podczas tej rozmowy nie będzie teorii. Będzie za to praktyczne spojrzenie na pracę rzemieślników i pokazanie codzienności ich pracowni „od kuchni”. Opowiadać o tym będą:
 • Marta Kwintal ze szkoły stolarstwa tradycyjnego Wood Workshop
  Współzałożycielka Warszawskiego Centrum Rzemiosła Wood Workshop. Od 2014 roku była związana z warszawską pracownią stolarską Cztery Deski. W 2016 roku rozpoczęła działania na rzecz promocji tradycyjnego stolarstwa. Organizuje kursy i warsztaty, podczas których uczestnicy poznają rzemieślnicze techniki pracy oraz uczą się, jak za ich pomocą wykonywać współczesne meble. W organizowanych przez nią zajęciach wzięło udział już ponad 3000 osób.
 • Kacper Schiffers z pracowni jubilerskiej Schiffers Jewellery
  Artysta, złotnik, jubiler, rzeczoznawca diamentów i znawca kamieni kolorowych. Zrzeszony w Ogólnopolskim Cechu Rzemieślników i Artystów. Od końca lat 90. z powodzeniem prowadzi firmę jubilerską Schiffers Jewellery w Warszawie i współpracuje z galeriami na całym świecie. W 2018 roku został uhonorowany dyplomem uznania przez marszałka województwa mazowieckiego za całokształt działalności zawodowej i społecznej przyczyniającej się do rozwoju Mazowsza.
 • Małgorzata Herman z Projektu Pracownie
  Założycielka i prowadząca Projekt Pracownie, inicjatywy wspierającej i promującej współczesne rzemiosło, oraz współzałożycielka i wiceprezes stowarzyszenia NÓW. Nowe Rzemiosło. Autorka wywiadów, tekstów i reportaży o powrocie do tradycyjnych technik wytwarzania. Popularyzatorka rzemiosła. Aktywnie włącza się w inicjatywy wspierające działalność rzemieślników. Współpracuje z organizacjami w Polsce i za granicą, które promują ręczne wytwórstwo. Producentka wydarzeń i wystaw fotograficznych o rzemiośle. 
 • Rozmowa będzie powiązana z wystawą „W Warszawskiej Pracowni”, którą w dniach 1–28 maja można oglądać na placu przed ZODIAKIEM Warszawskim Pawilonem Architektury – w samym centrum stolicy!
 • Link do transmisji: https://youtu.be/8aHItAB-xP4
 • Wystawa „W Warszawskiej Pracowni” zrealizowana przez m.st. Warszawa i Projekt Pracownie we współpracy z Muzeum Warszawy oraz zespołem SARP (PragaLAB/OpenHeritage) to sposób na zaprezentowanie profesji, które od lat towarzyszą naszej rzeczywistości. Są wśród nich stolarz, jubiler, modystka, ceramik, szklarz, kaletnik czy zegarmistrz.
 • Na wystawie wykorzystano zdjęcia z pracowni rzemieślniczych działających na Starym Mieście, Nowym Świecie, Krakowskim Przedmieściu i Powiślu, a także na Ochocie, Pradze Północ i Mokotowie. Część fotografii prezentuje także warsztaty znajdujące się w Wilanowie, na Targówku i Żoliborzu.
 • Więcej szczegółów na temat wystawy znajdziesz tutaj: https://www.facebook.com/events/639797463572268/?active_tab=discussion
X