march, 2020

15mar(mar 15)16:00Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Przekrój kino! / ODWOŁANEz Anną Brzezińską-Czerską16:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Uwaga! ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury zostaje zamknięty do odwołania.

W tym roku mija dokładnie 90. lat od powstania kina Atlantic. To dziś najstarsze działające kino Warszawy. W sąsiadującym z nim ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury już od 14 marca można będzie zobaczyć wystawę poświęconą miejskim przybytkom X muzy.

Celem wystawy „Przekrój kino!” jest zaprezentowane architektury w kontekście zmieniających się potrzeb i oczekiwań widzów, wynikających z przemian społeczno-kulturalnych, gospodarczych i technologicznych. Czym było projektowanie kin dawniej, a jak wygląda teraz? Atlantic, Iluzjon i nieistniejąca już Skarpa to obiekty, wokół których budujemy naszą opowieść. Kto je projektował, co dały miastu i mieszkańcom, jak przystosowały się do nowej rzeczywistości lub dlaczego nie przetrwały. Sprawdzimy też jak sprawy mają się teraz, zaglądając m.in. do multipleksów.

Oprowadzać będzie Anna Brzezińska-Czerska – kuratorka wystawy Przekrój kino!

Anna Brzezińska-Czerska
Animatorka kultury. Przez lata pisała o warszawskich przybytkach X muzy m.in. dla „Rzeczpospolitej” i „Życia Warszawy”, współtworzyła od strony redakcyjnej album „Tu było kino”, współorganizowała festiwale i przeglądy filmowe w tym KinoMost, Kino na fali, Kino Warszawa Fest. Jest też współautorką projektu diagnozującego sytuację kin tradycyjnych „W małym kinie” oraz reżyserką filmu dokumentalnego „Chodziliśmy zawsze do kina”.

Na co dzień koordynatorka pawilonu Zodiak z ramienia Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Po godzinach prowadzi projekty popularyzujące neonową historię Polski „Neon Story” i „Neony kin”. Pracuje też nad książką dla dzieci „Neonowe zoo” z najpiękniejszymi projektami neonów z lat 50. I 60.

X