december, 2019

07dec(dec 7)16:00Pierwsze urodziny ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury16:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Mija rok odkąd mamy przyjemność rozmawiać z Wami o architekturze, gospodarce, rozwoju Warszawy, wspólnie projektować, „budować”, marzyć! Bądźcie z nami również w sobotę 7 grudnia, świętując tę rocznicę.

Obchody pierwszych urodzin pawilonu to okazja do spotkania się w niezobowiązującej atmosferze, wymiany doświadczeń, refleksji. Przede wszystkim jednak sprawdzenia, jak niezwykłe rzeczy architekci robią „po godzinach”. Tego wieczoru będziecie mogli razem z nimi obejrzeć ich film, posłuchać ich muzyki, a nawet wywróżyć przyszłość dla Zodiaku i poznać lokalne gwiazdozbiory!

Zapraszamy również na wernisaż nowej wystawy oraz warsztaty, podczas których każdy będzie mógł zrobić sobie torbę z grafiką pawilonu.

16:00-19.00 „Zrób sobie Zodiak” – warsztaty sitodruku z Kwiaciarnią Grafiki

W ramach otwartych warsztatów samodzielnie lub przy wsparciu fachowców będzie można nadrukować sitem specjalnie przygotowany wzór z pawilonem Zodiak i przekonać się czym jest etos ręcznych robót sitodrukarskich. Przygotowaliśmy dla Was torby bawełniane, ale warto zabrać swoją własną koszulkę!

17:00-18.00 „Gwiazdozbiory Pasażu Śródmiejskiego” – wykład Marii Sołtys

Maria Sołtys z OW SARP zabierze gości Zodiaku w fascynującą podróż po historii pawilonu i jego okolic. Będzie to okazja do poznania architektoniczno-literackich konstelacji, zwanych też… gwiazdozbiorami.

18:00-19.00 „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989” – wernisaż

Wystawa ukazuje przemiany architektury w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Skupia się przede wszystkim na analogiach w przeszłości tych państw. Pokazuje również współczesny stan cennych budynków i ich status prawny, rodząc dyskusję na temat bliskiej przyszłości – krytycznie zagrożonego dziedzictwa kulturowego późnego modernizmu.

19:00-19.30 Uroczyste obchody urodzin!

Chwila na wzruszenia, refleksje, wizje… i słodki poczęstunek. W programie m.in. spotkanie z przedstawicielami m.st. Warszawy i OW SARP, a także… Wróżbitą Jakubem!

19:30-20.00 „Świtezianka” – pokaz filmu w reż. Sióstr Bui

Adaptacja ballady Adama Mickiewicza. Film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Projekcję poprzedzi prelekcja architektki Mai Bui, która wraz z Julią Bui tworzą duet wykorzystujący doświadczenia artystyczne z pogranicza wideo, teatru, tańca, rzeźby.

20:00-21.30 Koncert zespołu KGDNKSzR

Są także architekci, którzy po godzinach grają i śpiewają. Należą do nich muzycy zespołu KGDNKSzR, którzy towarzyszą Zodiakowi od samego początku istnienia. Posłuchamy polskich i zagranicznych przebojów w zupełnie nowych, porywających do tańca aranżacjach.

W trakcie urodzin ZODIAKU będzie nam towarzyszyć muzyka zespołu Miazzga.

Co się dzieje, kiedy do garażu z perkusją i gitarą wchodzi dwóch architektów i przyjaciół Maciej Utliński oraz Krzysztof Mirosławski, których łączy pasja do grania i komponowania? Powstaje wielokolorowa, dobrze doprawiona miazzga muzyczna – przestrzeń dźwiękowa dobitnie przedyskutowana i starannie zaprojektowana. Czy to garage-jazz, czy funk-rock? Oceńcie sami.

O Pawilonie

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury to współczesna reinterpretacja dawnego pawilonu stanowiącego część założenia Ściany Wschodniej. Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP. Realizacja z 2018 roku jest nominowana w 05. Edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej.

Pawilon czynny jest codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. 11-20. Wstęp na wystawy oraz spotkania jest bezpłatny. Program dostępny jest na stronie pawilonzodiak.pl oraz profilach pawilonu na facebooku i Instagramie.

Organizatorami wydarzenia są m.st. Warszawa oraz OW SARP.

X