december, 2020

11dec(dec 11)18:00Czy, i po co, studenci wrócą na kampusy?premiera książki18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
Jak zmienią się uczelnie wyższe po pandemii? Jak będziemy uczyć i studiować? Jaką rolę pełni w tym procesie zmian architektura?
___
Przyszłość uniwersytetów postarają się przewidzieć autorzy książki „Przestrzenie uniwersytetu. Trendy. Wizje. Standardy projektowania.” Spotkanie poprowadzą prof. Anna Giza-Poleszczuk oraz Zygmunt Borawski. Zapraszamy już 11. grudnia!
___
Link do transmisji: https://youtu.be/THN8LBwNI8k
___
Rozmowa z autorami będzie poświęcona architekturze i przestrzeniom, które wspierają tworzenie przyjaznej i otwartej uczelni, zorientowanej na rozwój studentów i pracowników, otwartej na miasto i jego mieszkańców. Autorzy przybliżą swoją publikację i badania oraz przedstawią wypracowane standardy i rozwiązania, odnosząc je do wyzwań, przed którymi stanęły uniwersytety w 2020 roku.
___
Prowadzący:
prof. Anna Giza-Poleszczuk, dziekan Wydziału Socjologii UW, prorektor UW ds. Rozwoju w latach 2012-2019. Autorka wielu prac naukowych z zakresu socjologii ewolucyjnej, marketingu w perspektywie socjologicznej oraz innowacji społecznych. Pełniła m.in. funkcję prezeski Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz dyrektorki działu badań i rynku w grupie Unilever Polska.
___
Zygmunt Borawski, architekt i dziennikarz, absolwent Akademii Architektury w Mendrisio w Szwajcarii. Założyciel i wspólnik biura A-A Collective, z którym obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie. Od 2016 roku redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój.
___
Autorzy książki:
Michał Sikorski, architekt i urbanista; absolwent École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris La Villette; od 2017 roku architekt prowadzący Biura Innowacji w Przestrzeni Akademickiej UW; członek Mazowieckiej i Paryskiej Izby Architektów. W latach 2008–2017 pracował dla belgijskiej pracowni XDGA nad projektami kampusów i budynków naukowo-dydaktycznych, m.in. przy projekcie learning centre dla Uniwersytetu w Strasburgu i nad miasteczkiem uniwersyteckim Paris-Saclay, którego projekt urbanistyczny prowadził przez 7 lat. Prowadził zajęcia z projektowania na uczelniach we Francji (ENSAS, ENSAPLV, ENSAV) i w Szwajcarii (ETH).
___
Prof. Stefan Jackowski, profesor zwyczajny w Instytucie Matematyki UW, matematyk zajmujący się naukowo topologią algebraiczną. Jako dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW w latach 1990–1996 i 1999–2005 kierował dostosowaniem gmachu b. WAP do potrzeb uniwersytetu. Interesując się przestrzeniami akademickimi, wykorzystywał liczne pobyty naukowe na uczelniach w Europie i USA do zbierania doświadczeń w tym zakresie. W latach 1993–1996 oraz 2005–2008 był przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Rozwoju Przestrzennego UW. Członek dwóch sądów konkursowych SARP.
___
Karolina Matysiak, architektka i historyczka sztuki; absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Instytutu Historii Sztuki UW oraz podyplomowych studiów w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Współzałożycielka i redaktor prowadząca Kwartalnika Architektonicznego „RZUT”. Zajmuje się architekturą w praktyce i w teorii. Współpracowała z Fundacją „Bęc Zmiana”, Fundacją Młodej Kultury „Hop-Siup Projekt”, Fundacją „Centrum Architektury”, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Biurem Innowacji w Przestrzeni Akademickiej UW oraz Galerią „Arsenał” w Białymstoku. Autorka tekstów poświęconych tematyce architektonicznej.
___
Książka „Przestrzenie uniwersytetu. Trendy. Wizje. Standardy projektowania” ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego. Została pomyślana jako narzędzie pracy, ale jej świadomie otwarty charakter będzie przydatny zarówno dla projektantów, jak i szerszego grona odbiorców z różnych instytucji. Poza analizą trendów i propozycją konkretnych działań i rozwiązań czytelnicy znajdą w niej wywiady z wybitnymi architektami, urbanistami i przedstawicielami świata akademickiego, takimi jak: Xristina Argyros, Ryan Neiheiser (Neiheiser Argyros), Clément Blanchet (OMA, CBA), Kees Christiaanse (ETH Zurych + KCAP), Alessandro Gess (l’AUC), Xaveer De Geyter (XDGA), Anna Giza-Poleszczuk (UW), Marlena Happach (Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy), Ewa Kuryłowicz (WAPW, Kuryłowicz & Associates), Pierre Jean Le Maitre, Edouard Pervès (OMA), Lise Mesliand (EPAPS),
Matthieu Moreau (51n4e), Vasa J. Perovič (Bevk Perovič Arhitekti) czy
Peter Swinnen (Vlaams Bouwmeester).
X