april, 2020

30apr(apr 30)18:00Socjologia dla architektów (i odwrotnie). Pustka. Potencjał życia miejskiegoNARADA ONLINE z Maciejem Frąckowiakiem18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Aby wziąć udział w naradzie online, należy zarejestrować się pod LINKIEM oraz założyć konto na platformie zoom.us.

Nagranie spotkania dostępne jest pod linkiem.

Rola miejskiej pustki interesowała mnie już kiedyś, ale wtedy chodziło o celowe powstrzymywanie się w reakcji na fetysz mobilności, pęd do zapełniania i przymus dziania się. Wydarzenia ostatnich tygodni stwarzają nowy kontekst dla dyskusji o pustce i życiu w mieście. Dzielimy się przejmującymi obrazami pustych przestrzeni publicznych, wymieniamy relacjami o naturze odzyskującej pole. Siedzimy w domach i staramy się tym pocieszyć, zmuszając się do dostrzeżenia w tym, co dokoła szansy na korzystną zmianę. Widać to chociażby w badaniach nad codziennością pandemii (mam nadzieję, że do czwartku uda mi się podzielić garścią wniosków z badań, które wspólnie na ten temat prowadzimy w Zakładzie Badań i Teorii Praktyk Społecznych Wydziału Socjologii UAM). Ale pragnienie to nie jest nowe. Chociażby W.J.T. Mitchell dowodził, że fotografowanie pustych przestrzeni to gest oporu, który ujawnia ukryty w nich kolektywny potencjał. Badacze i badaczki pamięci środowiskowej oraz cielesnej dopowiedzieli by pewnie, że przerwa w użytkowaniu miasta sprzyja zapomnieniu, a więc i wytworzeniu nowych nawyków w jego użytkowaniu. Czy rzeczywiście można cieszyć się pustką? Wiązać z nią nadzieje? Na czym miałyby one polegać. Spotkajmy się, by o tym pomówić.

I jeszcze: zwróćcie uwagę, że w podtytule piszemy o naradzie online, ponieważ liczymy na Waszą aktywną obecność i dołączenie do listy webinarzystów. Ułatwi nam to dyskusje i wspólne, no właśnie, naradzanie się.

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

X