november, 2019

07nov(nov 7)18:00Socjologia dla architektów (i odwrotnie). Granica jako forma uspołecznieniaWykład Macieja Frąckowiaka18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Zapraszamy na cykl ośmiu wykładów Macieja Frąckowiaka sprzyjających interdyscyplinarnej współpracy socjologów i architektów. Uczestnicy zapoznają się ze społeczno-kulturowymi zjawiskami kształtującymi współczesne miasta, a także z kluczowymi pojęciami i technikami badań, które organizują dzisiaj społeczne myślenie o przestrzeni i odgrywają coraz większą rolę w praktyce architektonicznej. Ważną częścią każdego ze spotkań będzie dyskusja, w trakcie której szukać będziemy bardziej i mniej oczywistych pretekstów i korzyści ze spotkania praktyki badawczej i projektowej.

7/12 – Granica jako forma uspołecznienia

Mury, płoty i bariery, które grodzą, separują i zasłaniają, a nade wszystko materializują określone wyobrażenie o pożądanych modelach wchodzenia ze sobą w miejskie relacje. W trakcie pierwszego wykładu zastanowimy się czy i dlaczego to właśnie granica jest dobrym pretekstem do dyskusji o tym, jak to, co społeczne miesza się w przestrzeni z tym, co materialne, a także jakie rozumienie granic upowszechniamy w naszych miastach oraz jak kształtują je obecne napięcia i konflikty. Odpowiedzi poszukamy przyglądając się m.in. płotom na osiedlach grodzonych, coraz popularniejszym wałom mającym przeciwdziałać zmianom klimatu czy barierom chroniących przed atakami terrorystycznymi.

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

X