february, 2020

13feb(feb 13)18:00Socjologia dla architektów (i odwrotnie). Miasto Open Source. O formach angażowania mieszkańców w wytwarzanie miasta. (Copy)Wykład Macieja Frąckowiaka18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
Powiedzieć, że miasta stawiają na mieszkańców to banał w czasach, w których muszą o nich konkurować. Mieszkańcy potrzebni są jednak współczesnemu miastu w coraz większej liczbie różnych ról. To już nie tylko osoby płacące podatki czy świadczące pracę, ale też współtworzące materialność czy docierające do pracy i wypoczywające w korzystny, no właśnie: miastotwórczy sposób. Dyskutując o współczesnym mieście, projektując je i testując nowe formy aktywizmu czy prostu żyjąc, coraz częściej czynimy to z założeniem, że to właśnie nasza – mieszkańców – energia kredytować ma dalsze trwanie i rozwój miast. W trakcie spotkania podebatujemy o przykładowych formach takiego aktywnego uczestnictwa w miejskich sieciach, a także zastanowimy się nad ich potencjałem i ograniczeniami. Kontekstem dla tych rozmów znowu uczynimy przestrzenie publiczne, a także zyskującą na popularności koncepcję miejskiej odporności (resilience).

Maciej Frąckowiak – socjolog, doktor nauk społecznych, badacz miasta i kultury wizualnej. Autor i redaktor tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. raportu Architektem się bywa, przygotowanego wspólnie z Fundacją Bęc Zmiana na zlecenie BAIPP m.st. Warszawa. Inicjator i kurator działań animujących miejską przestrzeń publiczną, a także debatę na jej temat. W latach 2016-2018 członek zespołu koordynującego program Bardzo Młoda Kultura Narodowego Centrum Kultury. Wykładowca School of Form. Członek redakcji Notesu na 6 tygodni (badania i raporty).

Organizator: m.st. Warszawa

X