October, 2019

12oct(oct 12)14:00Spacer: Żarty się skończyły, zaczęły się schody.11. edycja festiwalu warszawa w budowie14:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spacer z Tomkiem Fudalą po architekturze Ściany Wschodniej.

„Żarty się skończyły, zaczęły się schody” – miał oznajmić Bolesław Wieniawa-Długoszowski, stając na swym koniu przed schodami restauracji Adria. Generał założył się, że konno wjedzie na pierwsze piętro i swój zamiar zrealizował. Słynny zakład jednej z najbarwniejszych postaci dwudziestolecia międzywojennego będzie punktem wyjścia do rozmowy o kondycji dzisiejszej Ściany Wschodniej – ważnej przestrzeni handlowej ulicy Marszałkowskiej. W czasie spaceru przywołane zostaną główne założenia śródmieścia, których elementem miały być nowoczesne domy handlowe i Pasaż Śródmiejski (Pasaż Wiecha) nagrodzone w konkursie i wybrane do realizacji w 1959 roku.

Spacer odbędzie się w ramach wystawy „Pomnikomania” zorganizowanej w ramach 11. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

START: wejście do pawilonu ZODIAK, Pasaż Wiecha 4, godz. 14:00.

Prowadzenie:

Tomek Fudala
historyk sztuki i kurator wystaw, absolwent UW, pracuje w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent Andy Rottenberg w 2004 roku, w Instytucie Adama Mickiewicza, przy projekcie wystawienniczo-badawczym „Warszawa-Moskwa/Moskwa-Warszawa 1900-2000”. Interesuje się architekturą i wystawiennictwem. Kurator festiwalu poświęconego problemom miasta WARSZAWA W BUDOWIE (2009-2017). Prowadzi projekt konserwacji Domu Hansenów w Szuminie. Autor artykułów w prasie i magazynach architektonicznych oraz w katalogach wystaw. Otrzymał nagrodę krytyków im. Jerzego Stajudy za wystawę „Spór o odbudowę Warszawy”, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy oraz medal Bene Merentibus Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Więcej o wystawie: https://wwb11.artmuseum.pl

X