december, 2019

02dec(dec 2)17:30Spotkanie wokół książki "Rany pamięci. Ślady zniszczeń z II wojny światowej w topografii miasta."17:30 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Publikacja towarzyszyła II warszawskiej konferencji konserwatorskiej, która odbyła się we wrześniu br. Wydarzenie zorganizowane przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków Urzędu m.st. Warszawy odbyło się w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W książce po raz pierwszy tak kompleksowo omówiony został problem konserwacji i zabezpieczenia zachowanych do dziś śladów zniszczeń z okresu II wojny światowej: uszkodzeń, postrzelin a także napisów z okresu powstania warszawskiego oraz z powojennej akcji rozminowywania Warszawy. Sposób zabezpieczenia i utrwalenia wartości zabytkowych wojennych uszkodzeń elewacji jest wyzwaniem konserwatorskim, biorąc pod uwagę technologiczne problemy przy prowadzeniu prac, ale także względy estetyczne, które często przeważają w ostatecznym obrazie odrestaurowanej fasady.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowuje warszawską mapę „ran pamięci”, która będzie dostępna w serwisie mapowym m.st. Warszawy. Dzięki takiej dokumentacji łatwiej będzie chronić materialne ślady pamięci o zniszczeniach II wojny światowej, które świadczą o bolesnej historii stolicy. Podczas spotkania opowiemy również o tym angażującym mieszkańców Warszawy projekcie.

X