march, 2021

30mar(mar 30)18:00Ucząc się od Ściany WschodniejŚciana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
  • Modernizm miał odwagę proponować rozwiązania pionierskie i przełomowe, eksperymentując z klasyczną formą architektoniczną i urbanistyczną. Projekty, które powstawały w trudnych, powojennych czasach, miały ambicje rozwiązywać problemy funkcjonalne, przestrzenne i społeczne odbudowujących się miast. Podobne zadania stawiano Ścianie Wschodniej – łatając zniszczoną tkankę, łączyła nowoczesną architekturę z pozostałościami dawnego śródmieścia. Projekt wprowadzał do Warszawy zupełnie nową skalę, typologie i funkcje, stając się manifestem nowoczesnego miasta.
  • Odrzucone na kilkadziesiąt lat idee powojennego modernizmu, dziś znów zyskują na aktualności. Po kilku dekadach dominacji komercyjnej architektury i urbanistyki, korzystającej często z postmodernistycznych odwołań do dziewiętnastowiecznych typologii, introwertycznych i zamkniętych osiedli oraz centrów handlowych, następuje stopniowy odwrót od takiego budowania. Czy odpowiedzią na współczesne problemy miast będzie więc nowy modernizm? Jakie lekcje możemy wynieść z projektu zespołu Zbigniewa Karpińskiego i które z jego założeń pozostają wciąż aktualne? W jaki sposób chronić dziedzictwo modernizmu, które zdążyło zyskać już status zabytku?
  • Udział wezmą:
  • ▪ Zygmunt Borawski – architekt, założyciel i wspólnik biura A-A Collective, z którym obecnie realizuje projekt Placu Centralnego w Warszawie, wieloletni redaktor działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój.
  • ▪ MiastoPracownia (Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska) – architektki, projektantki aranżacji wystawy „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego”. Skupiają się na projektowaniu miejsc spotkań – od przestrzeni publicznych, przez domy kultury po meble.
  • ▪ Joanna Kusiak – socjolożka i badaczka miast, pracowniczka naukowa w dziedzinie urbanistyki i studiów miejskich. Autorka książki “Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu”.
  • Rozmowę poprowadzi Kacper Kępiński z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
  • ● Link do transmisji: https://youtu.be/uzjN3QRrdhM
  • Wydarzenie realizowane jest w ramach programu towarzyszącego do wystawy Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego.
X