december, 2020

12dec(dec 12)11:00Utarg wiedzy11:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
uTARG WIEDZY
…czyli wszystko, czego chcieliście się dowiedzieć o architekturze, a baliście się zapytać.
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie i możliwość wirtualnego spotkania się w kameralnym gronie z ekspertami, tworzącymi i badającymi świat architektury, urbanistyki i rozwoju miast. Dziesięć osób, trzydzieści minut rozmowy z naszymi gośćmi o ich pracy, realizacjach czy planowanych działaniach. Jak ich zdaniem będzie przebiegał rozwój architektury? Jakie wyzwania i możliwości przyniesie 2021 rok?
Uwaga! Rozmowy nie będą transmitowane, chętnych do udziału zapraszamy do zapisów, w każdym spotkaniu weźmie udział 10 osób, liczy się kolejność zgłoszeń!
Program spotkań online:
11.00 – 11.30 Jakub Szczęsny: https://app.evenea.pl/event/szczesny/
11.40 – 12.10 Natalia Paszkowska: https://app.evenea.pl/event/paszkowska/
12.20 – 12.50 Paweł Jaworski: https://app.evenea.pl/event/jaworski/
13.00 – 13.30 Maciej Siuda: https://app.evenea.pl/event/siuda/
13.40 – 14.10 Krzysztof Nawratek: https://app.evenea.pl/event/nawratek/
14.20 – 14.50 Marcin Kościuch: https://app.evenea.pl/event/kosciuch/
15.00 – 15.30 Joanna Kusiak: https://app.evenea.pl/event/kusiak/
15.40 – 16.10 Marta Sękulska-Wrońska: https://app.evenea.pl/event/sekulskawronska/
16.20 – 16.50 Kuba Snopek: https://app.evenea.pl/event/snopek/
17.00 – 17.30 Robert Konieczny: https://app.evenea.pl/event/konieczny2/
___
Więcej o naszych gościach:
Jakub Szczęsny, architekt, zajmuje się projektami interdyscyplinarnymi na skraju architektury i sztuki. Dom Kereta jego autorstwa jest pierwszym budynkiem z Polski, którego projekt znalazł się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Od 2013 roku Szczęsny współtworzy markę domów gotowych Simple House. Jest wykładowcą m.in. na podyplomowych studiach ASK na WAPW. Interesuje go eksperymentowanie i poszukiwanie nieoczywistości w projektowaniu codziennego środowiska http://xn--ycia-99a.www.szcz.com.pl/
___
Natalia Paszkowska, architektka, absolwentka WAPW, projektantka przestrzeni wystawienniczych, architektury wnętrz, współzałożycielka pracowni WWAA. Współautorka m.in Polskiego Pawilonu Expo w Szanghaju (2010), Służewskiego Domu Kultury (2013), planu urbanistycznego Soho Factory, w tym budynków mieszkalnych Rebel One (2013) i Verbel (2018), pawilonu tymczasowego Stacja Mercedes (2013-16), a także ekspozycji stałej w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim, Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie, wystawy stałej Muzeum Historii Polskiej, wnętrz publicznych m.in. Hotelu Raffles Europejski. Angażuje się w także w projekty okołoarchitektoniczne, takie jak ‘Nowa Aleja Tysiąclecia’ (2018, projekt praskiej velostrady), czy opracowanie standartów funkcjonalnych dla nowo projektowanych warszawskich szkół i przedszkoli. Jej działania zostały wielokrotnie docenione, m.in Nagrodą Miasta st. Warszawy, Nagrodą Architektoniczną Polityki czy nagrodą indywidualną PKN Orlen w kategorii “architektura i design”. www.wwaa.pl
___
Paweł Jaworski, filozof i urbanista. Rozwija autorską metodę urbanistyki eksperymentalnej, łączącą badania, projektowanie oraz partycypację. Miastom mierzącym się z negatywnymi skutkami rozwoju motoryzacji pomaga zaplanować zmiany, wdrożyć nowe pomysły oraz przetrwać rodzące się nieuchronnie konflikty. W 2017 roku w Dąbrowie Górniczej przygotował pierwszą w Polsce koncepcję przekształcenia ulicy śródmiejskiej poprzez testowanie rozwiązań tymczasowych wspólnie z osobami, które z niej korzystają na co dzień. W podobny sposób pracował w Warszawie, Krakowie, Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Dziś zajmuje się przede wszystkim planem mobilności dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i kompleksową przemianą oraz przebudową przestrzeni publicznej Starego Miasta w Szczecinie. Prowadzi również bloga o planowaniu i projektowaniu http://experimentalurbanism.com/.
___
Maciej Siuda, architekt, projektant. Sam o sobie mówi, że jest nie tylko architektem, ale humanistą, bo nie ogranicza się do tworzenia nowych obiektów. Nie mniej ważny jest dla niego sam proces projektowania, interdyscyplinarne podejście do każdego zadania, eksperymentowanie, odwaga w sięganiu po nietypowe materiały. Finalista w międzynarodowym konkursie ARCHIPRIX, MIT Boston, jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Stypendysta Facultad de Arquitectura Politecnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia). Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalność projektową, współpracując z projektantami z Hiszpanii, Polski i Japonii.
www.maciejsiuda.com
___
Krzysztof Nawratek, doktor architekt, urbanista, teoretyk miasta, Senior Lecturer in Humanities and Architecture Design na Uniwersytecie w Sheffield. Autor m.in. publikacji: Ideologie w przestrzeni. Próby demistyfikacji (2005), Miasto jako idea polityczna (wydanie angielskie City as political idea, 2011), Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji (2012, wyd. ang. Holes In the Whole. Introduction to Urban Revolution 2012), Total Urban Mobilisation. Ernst Junger and Postcapitalist City (2018) oraz Kuala Lumpur. Community, Infrastructure and Urban Inclusivity(co-authored with Marek Kozlowski i Asma Mehan, 2020) oraz wielu artykułów i drobnych tekstów. Obecnie zajmuje się relacjami pomiędzy przestrzenią a wyobraźnią religijną w Brazyli: https://ari.nus.edu.sg/20331-56/
___
Marcin Kościuch, urodził się w Koninie, pracę dyplomową na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej obronił w roku 1999. W roku 2004 razem z Tomaszem Osięgłowskim założył w Poznaniu biuro projektowe Ultra Architects. Od 2002 roku jest członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich, a w latach 2006-2012 był wiceprezesem poznańskiego oddziału SARP. W 2009 roku otrzymał nagrodę EUROPE 40 UNDER 40 przyznawaną przez The European Centre for Architecture Art Design and Urban Studies oraz The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design najlepszym europejskim architektom przed „czterdziestką”. Wśród najczęściej nagradzanych realizacji pracowni znajdują się m.in. Siedziba Tygodnika Wiadomości Wrzesińskie we Wrześni i Budynek biurowy Za Bramką w Poznaniu.
___
Dr Joanna Kusiak, socjolożka i badaczka miast z Uniwersytetu w Cambridge, w Polsce kieruje projektem badawczym na Akademii Leona Koźmińskiego. Bada transformację miejskich systemów własności oraz nowe modele własności wspólnotowej. W 2019 jej artykuł dotyczący reprywatyzacji w Warszawie został uznany za „artykuł roku” przez International Journal of Urban and Regional Research, najlepsze czasopismo branżowe w dziedzinie studiów miejskich. Opublikowała także książkę „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” (Bęc Zmiana, 2017).
___
Marta Sękulska-Wrońska, architekt współprowadząca pracownię WXCA, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, członkini Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. Wraz z zespołem WXCA ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów, w tym zwycięskich koncepcji dla Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju w 2020 roku, Wystawy stałej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a za budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach była nominowana do prestiżowej nagrody Miesa van Der Rohe. Obok swojej praktyki architektonicznej występuje często w charakterze prelegenta lub panelisty podczas konferencji poświęconych szeroko pojętym zagadnieniom związanych z rynkiem nieruchomości czy zrównoważonemu rozwojowi.
___
Kuba Snopek, urbanista, pedagog i badacz miast. Dyrektor programowy Charkowskiej Szkoły Architektury i wieloletni wykładowca moskiewskiego instytutu Strelka. Jest autorem książki „Bielajewo: Zabytek Przyszłości”, poświęconej ochronie niematerialnego dziedzictwa i projektu „Architektura VII. Dnia” – badań kościołów wybudowanych w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Kuba jest również współautorem „Sceny” – wielokrotnie nagradzanej przestrzeni publicznej w mieście Dniepr, stworzonej za pomocą crowdsourcingu i crowdfundingu. Obecnie pracuje nad projektem „Real Estate Art” – badaniami sztuki fundowanej przez deweloperów. www.kubasnopek.com
___
Robert Konieczny, architekt, od 2019 roku członek Francuskiej Akademii Architektury. W 1999 roku założył pracownię KWK Promes, znaną z konceptualnego podejścia do projektowania. Prowadzi ono do częstych eksperymentów i poszukiwań, mających na celu poprawę funkcjonalności budynków i przestrzeni. W tej chwili działania pracowni coraz mocniej ukierunkowane są na poszukiwanie rozwiązań dostosowujących architekturę do nieuchronnych zmian klimatu i wiążących się z tym wyzwań. Konieczny zyskał międzynarodowe uznanie w 2007 roku, kiedy Dom Aatrialny autorstwa KWK Promes zdobył nagrodę w konkursie portalu World Architecture News za najlepszy dom mieszkalny na świecie. Od tego czasu regularnie zdobywał nagrody w międzynarodowych konkursach architektonicznych. Centrum Dialogu Przełomy zostało uznane za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Europy w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016, a dom własny architekta, Arka Koniecznego, zdobył nagrodę Wallpaper Design Award 2017 za najlepszy dom świata. Realizacje KWK Promes były też dwunastokrotnie nominowane do nagrody im. Miesa van der Rohe.
www.kwkpromes.pl
___
Kuratorzy i koordynatorzy: Marta Wójcicka i Igor Łysiuk
Organizator: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
Partner: Oddział Warszawski SARP
Grafika: Marta Lissowska
Wydarzenie realizowane w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Wydarzenie współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
X