december, 2019

10dec(dec 10)18:00Warszawa - od odbudowy do przebudowyWykład Grzegorza Piątka18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Wojenne zniszczenia były początkiem urbanistycznej rewolucji. Przy całej staranności, z jaką rekonstruowano zabytki, nadrzędnym celem było nadanie miastu nowego kształtu i naprawienie błędów przeszłości. Jaki pomysł na miasto mieli urbaniści Biura Odbudowy Stolicy i co zostało z ich planów?

Grzegorz Piątek, krytyk i badacz architektury, kurator, z wykształcenia architekt. Autor biografii Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (2016), za która otrzymał Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, oraz książki Najlepsze miasto świata. Odbudowa i przebudowa Warszawy 1944-1949 (2020). Współautor innych publikacji poświęconych miastu i architekturze. W latach 2005-2011 członek redakcji miesięcznika „Architektura-murator”, od 2015 jest gościnnym felietonistą „Gazety Stołecznej”. W latach 2011-2019 działał w Fundacji Centrum Architektury, gdzie opracował m.in. polskie wydania pism Le Corbusiera, Rema Koolhaasa i Jane Jacobs. W 2008 roku współtworzył wystawę Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings nagrodzoną Złotym Lwem na XI Biennale Architektury w Wenecji, następnie m.in.: Open:Poland. Architecture and Identity w Royal Institute of British Architects w Londynie, Modernización podczas festiwalu PhotoEspaña oraz Dane warszawskie w Muzeum Warszawy.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X