september, 2019

12sep(sep 12)18:00Warszawskie architektkiWykład Aleksandry Kędziorek18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

„Architektoniczka” – tak mówiono o Jadwidze Dobrzyńskiej, która w 1922 roku jako pierwsza kobieta w historii uzyskała dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Choć od tamtej pory wiele się zmieniło, kobiet, które przebiły się do historii polskiej architektury, jest stosunkowo niewiele. Podczas wykładu przyjrzymy się twórczyniom takim jak Barbara Brukalska, Małgorzata Handzelewicz- Wacławek, Nina Jankowska, Alina Scholtzówna, Halina Skibniewska, Helena Syrkusowa czy Zofia Hansen, które samodzielnie lub w duetach z mężami szturmowały świat warszawskiej architektury.

Aleksandra Kędziorek, historyczka sztuki i architektury, kuratorka. Pracowała w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Fundacji Bęc Zmiana i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Prowadzi badania na temat polskiej architektury modernistycznej, którą promuje poprzez wystawy i publikacje w Polsce i na świecie. Była współkuratorką podróżującej wystawy „Oskar Hansen. Forma Otwarta” pokazywanej w Barcelonie, Porto, New Haven, Warszawie i Wilnie (2014-17); kuratorką domu Oskara i Zofii Hansenów w Szuminie (2013-17); współredaktorką książek „Oskar Hansen—Opening Modernism: On Open Form Architecture, Art and Didactics” (z Ł. Rondudą, 2014) i „Archipelag CIAM.
Listy Heleny Syrkus” (z K. Uchowicz i M. Wirkus, 2019). Publikuje m.in. w „Autoportrecie” i „Przekroju”. Stypendystka Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2017).

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Realizacja: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak.
Partner: Oddział Warszawski SARP
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

X