december, 2019

04dec(dec 4)18:00Wieczny Kryzys: Public practiceLecture by Finn Williams18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

To co projektujemy i konsumujemy na ekranach naszych komputerów jest coraz bardziej odległe od miasta, które znajduje się za drzwiami. Przestrzenie publiczne, budynku użyteczności publicznej i infrastruktura są wskaźnikami środowiska projektantów, a nie najnowsze wnętrza designerskich sklepów. W tworzenie większości budynków nie są zaangażowani architekci. Według badań RIBA, tylko 6% nowych domów w Wielkiej Brytanii jest przez nich projektowana. To oznacza, że w ostatnim roku 200.000 angielskich domów było wybudowanych bez udziału architektów, podczas gdy tysiące biur rywalizowało żeby zaprojektować jedno muzeum. Potrzebujemy, aby architekci pracowali nad zwykłymi zleceniami, dla zwykłych ludzi.

Public practice to organizacja pozarządowa, która stawia sobie za cel nie tylko zwiększyć udział ekspertów w pracach samorządów, ale też odmienić status usług publicznych i wspierać tych, którzy w nich pracują, żeby przewodzili tej zmianie.

Finn Williams jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Public Practice, organizacji która wspiera proaktywne planowanie miejskie. Finn pracował dla gminy Croydon i dla londyńskiego ratusza. Założył także think tank NOVUS zajmujący się publicznym sektorem planowania przestrzennego. Jest także zaangażowany w wiele komisji i inicjatyw samorządowych.
Finn był także współkuratorem Brytyjskiego Pawilonu na Biennale w Wenecji w 2016 roku. Obecnie pełni stanowisko wykładowcy na UCL Institute for Innovation and Public Purpose, był także wizytującym wykładowcą między innymi w The Bartlett School of Architecture, Architectural Association, Central Saint Martins, Columbii, ETH w Zurychu i LSE.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Wieczny kryzys / Eternal crisis
Cykl wykładów Wieczny kryzys kieruje uwagę na zmiany w funkcjonowaniu współczesnych miast odbierane jako sytuacje tymczasowe, którym musimy zaradzić, aby wrócić do normalności. Jednak kryzys nie jest momentem, a stanem permanentnym – reorganizacją codzienności. Kryzysy dotykają różnych aspektów urbanizacji – kryzys migracyjny zmienia strukturę społeczną, mieszkaniowy obniża standard życia. Nie przeczekamy kryzysów, musimy dostosować się do nowej rzeczywistości.
Wieczne kryzysy dotykają także współczesnej Warszawy. Jak możemy się do nich przystosować? Swoją diagnozą podzielą się z nami praktycy i badacze, pokażą przykłady rozwiązań, które mogą zostać zaadaptowane w warszawskim kontekście.

Realizacja: Kwartalnik RZUT
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

X