january, 2020

22jan(jan 22)18:00Wieczny kryzys: Socialised municipalitiesWykład Owena Hatherley'a18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details

Samorządy postrzegane są dziś głównie przez pryzmat ich aktywności promocyjnej – sposobów w jaki są w stanie ściągnąć inwestycje do miasta, “umieścić miasta na mapie”, sprawić by było rozpoznawalne dzięki spektakularnemu budynkowi, albo poprawić swoją pozycję w rankingu Monocle. W dziwny sposób, ta koncepcja samorządu jako apolitycznej agencji PRowej współistnieje z koncepcją głoszącą, że społeczeństwo obywatelskie samodzielnie jest zdolne do zmieniania i demokratyzowania miejskiego życia. Co stało się z ideą “samorządowego socjalizmu” – lewicowych wysp pośród kapitalistycznych ekonomii. Czy ten zapomniany model może nauczyć nas jak prawdziwie demokratyzować zarówno władze miejskie, jak i miejską przestrzeń?

Owen Hatherley jest jednym z bardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych brytyjskich pisarzy, dziennikarzy i krytyków, zajmujących się tematyką związków architektury, przestrzeni i miast z polityką i kulturą. Zajmuje się tematami, które uważane są za apolityczne, przez co mniej poważne i niegodne głębszego zainteresowania. Jest autorem wielu książek, między innymi “Militant Modernism, A Guide to the New Ruins of Great Britain”, czy “Landscapes of Communism”. Regularnie pisze do popularnych tytułów takich jak The Guardian, czy Tribune, ale także dedykowanych architekturze – Architects’ Journal, Architectural Review oraz Dezeen.

Wykład odbędzie się w języku angielskim.

Wieczny kryzys / Eternal crisis
Cykl wykładów Wieczny kryzys kieruje uwagę na zmiany w funkcjonowaniu współczesnych miast odbierane jako sytuacje tymczasowe, którym musimy zaradzić, aby wrócić do normalności. Jednak kryzys nie jest momentem, a stanem permanentnym – reorganizacją codzienności. Kryzysy dotykają różnych aspektów urbanizacji – kryzys migracyjny zmienia strukturę społeczną, mieszkaniowy obniża standard życia. Nie przeczekamy kryzysów, musimy dostosować się do nowej rzeczywistości.
Wieczne kryzysy dotykają także współczesnej Warszawy. Jak możemy się do nich przystosować? Swoją diagnozą podzielą się z nami praktycy i badacze, pokażą przykłady rozwiązań, które mogą zostać zaadaptowane w warszawskim kontekście.

Realizacja: Kwartalnik RZUT
Organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

X