October, 2020

27oct(oct 27)18:00Wykład Natalii RomikCykl: więcej niż architektura18:00 nadchodzace:wydarzenia_nadchodzace_only

more

Event Details
Architektura nomadyczna, mobilna, to cały czas novum w polskiej przestrzeni architektonicznej. W praktyce dr Natalii Romik jest ona wskaźnikiem zwracającym uwagę na problemy restytucji, biedy, degradacji małych miast w Polsce, erozji dawnego żydowskiego dziedzictwa architektonicznego.
Wykład, prócz ukłonu w teoretyczne zagadnienia nomadyzmu, ukaże szereg projektów związanych z jej praktyką, takich jak Nomadyczne Archiwum Sztetla, Jad, czy Otwarte Studio Antyfaszystowskie, nie tylko dystrybuują wiedzę, ale również prowokują pod względem wizualnym.
Link do spotkania: https://youtu.be/AC2jAAnFY04
W ramach piątego spotkania z cyklu Więcej niż architektura będziemy gościć Natalię Romik – absolwentkę nauk politycznych, designerkę, artystkę, członkinię SARP.
Uzyskała tytuł doktora na Bartlett School of Architecture UCL. Stypendystka London Arts and Humanities Partnership. Obecnie stypendystka programu Gerda Henkel Stiftung. Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, które zrealizowała m.in. w projektach: „Nomadyczne Archiwum Sztetla”, „Otwarte Studio Antyfaszystowskie” czy „Dreamcatcher – mobilna sauna” podczas Roskilde Festival w Danii. Designerka i kuratorka (wraz z Justyną Koszarską-Szulc) wystawy „Obcy w domu. Wokół Marca 1968” w POLIN. Członkini architektonicznego kolektywu SENNA, który m.in. zrealizował projekt wystawy stałej „Dom Pamięci Żydów Górnośląskich” w neogotyckim domu przedpogrzebowym w Gliwicach.

Więcej niż architektura to cykl wykładów, których celem jest ukazanie relacji i synergii architektury z innymi dziedzinami życia. Do udziału w przedsięwzięciu zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów z różnych obszarów kultury, sztuki i nauki, w których twórczości architektura odgrywa znaczącą rolę – jako medium, punkt odniesienia, inspiracja czy też obiekt badań.

Wykład będzie transmitowany na kanałach ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury.

_______________________________

Organizator: Fundacja Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
Partner: Oddział Warszawski SARP
Koordynacja: Marta Wójcicka i Igor Łysiuk
Grafika: Marta Lissowska
Wydarzenie realizowane w ramach cyklu działań edukacyjnych w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Wydarzenie współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa

X