Cisza, wbrew pozorom, nie jest przeciwieństwem czy brakiem muzyki. Jest brakiem materii, brakiem przewodników dźwięku – rzeczy, ludzi, wody, elementów krajobrazu, cząsteczek powietrza, architektury.
Bez materii jesteśmy skazani na milczenie dźwięków, stają się niemożliwe do usłyszenia, ale też niemożliwe do zobaczenia, poczucia, zasmakowania, dotknięcia i zapamiętania. Projektowanie budynków i kształtowanie miejsc jest więc jednocześnie projektowaniem i kształtowaniem przestrzeni akustycznej, oswajaniem jej, nadawaniem dźwiękom jakości, barwy, rytmu.
Instalacja będzie dostępna dla publiczności w dniach od 19 sierpnia do 11 września. Towarzyszyć jej będą m. in. dyskusje o przenikaniu się architektury i muzyki oraz koncert w przestrzeni Pokoju do słuchania.
Pokój do słuchania to muzyczno-przestrzenna instalacja w przygotowana przez pianistkę i kompozytorkę Hanię Rani oraz architektów Łukasza Pałczyńskiego i Jana Szeligę. Praca podejmuje temat relacji architektury i muzyki oraz wzajemnych konstelacji dźwięku, przestrzeni i materiału. W ten sposób twórcy zapraszają odbiorców do wielozmysłowego doświadczenia, pracy z pamięcią oraz uważnych relacji z otoczeniem i z innymi.