Zapraszamy na serię spotkań, podczas których przyjrzymy się bliżej wybranym projektom prezentowanym na wystawie Plany na Przyszłość 2024.
Kolejne spotkanie poświęciliśmy projektom, które w szczególny sposób zwracają uwagę na aspekt zrównoważonego rozwoju. Są to biurowiec Stockholm (Ambient) oraz Bednarska 2/4 (BBGK Architekci). Będą one przyczynkiem do dyskusji o odpowiedzialności architektów oraz sposobów i rozwiązań, za pomocą których możemy zmniejszyć ślad środowiskowy budynków.
Wydarzenie rozpoczną 15-minutowe prezentacje obu projektów, po których odbędzie się rozmowa z udziałem projektantów i publiczności.
Biurowiec Stockholm, będący częścią nowoczesnego kompleksu Poleczki Park, to projekt, który wyróżnia się zastosowaniem ekologicznych rozwiązań. Został zaprojektowany w konstrukcji drewnianej, wzbogaconej elementami żelbetowymi, co nadaje mu unikalny charakter. W budynku wdrożono technologie mające na celu znaczące ograniczenie zużycia energii oraz wody, co wpisuje się w trend zrównoważonego budownictwa. Dodatkowo, część energii potrzebnej do funkcjonowania biurowca będzie pozyskiwana z instalacji fotowoltaicznej, zaplanowanej na zielonym dachu budynku. Aby umożliwić wygodne korzystanie z rowerów jako środka komunikacji, w pobliżu głównego wejścia znajdzie się wiata rowerowa na około 30 stanowisk a w budynku prysznice i szafki dla rowerzystów. Dzięki użytym naturalnym materiałom, wnętrza obiektu zapewniać będą lepszy niż w standardowym budynku komfort pracy. Obiekt będzie certyfikowany LEED Platinum.
Bednarska 2/4 to budynek naukowo-dydaktyczny, z którego korzystać będą wydziały Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii oraz Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Obiekt zostanie funkcjonalnie połączony z gmachem dawnych Łaźni Teodozji Majewskiej, dotychczasowej siedziby WDIB. Nowy budynek ma sprzyjać większej otwartości uniwersytetu i wzmacnianiu interdyscyplinarności, a także być łatwo adaptowalny do zmieniających się potrzeb i struktury jednostek dydaktycznych. Projekt został doceniony przez sąd konkursowy m.in. za układ przestrzenny, który będzie mógł później ewoluować, a także aspekty związane z energooszczędnością i ekologią.
W spotkaniu udział wezmą:
- Magdalena Pios (Ambient) – architektka, założycielka Ambient. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Ukończyła też studia podyplomowe Budownictwo z drewna na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Bernie oraz Zarządzanie projektami na Akademii Leona Koźmińskiego. W latach 2019-2023 pełniła funkcję przewodniczącej Koła Architektury Zrównoważonej, a obecnie piastuje stanowisko wiceprezeski Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Od 2022 roku prowadzi własną pracownię architektoniczną AMBIENT, w której z powodzeniem wdraża zasady architektury zrównoważonej w projektowanych obiektach. Jest autorką wielu projektów, w tym między innymi projektu Biblioteki w warszawskiej Choszczówce, który zdobył Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy w kategorii „architektura użyteczności publicznej”.
- Wojciech Kotecki (BBGK Architekci) – architekt i urbanista. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współwłaściciel i wspólnik BBGK Architekci. Sędzia Konkursowy OW SARP. Współautor projektów masterplanów, zespołów mieszkalnych, budynków wysokościowych i użyteczności publicznej
- Igor Łysiuk (kurator wystawy Plany na Przyszłość 2024) – architekt, badacz i kurator, który z pasją tłumaczy skomplikowane zagadnienia z architektonicznego na zrozumiały, ludzki język. Jest także redaktorem oraz współzałożycielem kwartalnika RZUT, co podkreśla jego zaangażowanie w popularyzację wiedzy o architekturze. Dodatkowo odegrał kluczową rolę w powstaniu i funkcjonowaniu ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Współpracuje również ze studiem Workplace, gdzie bierze udział w procesach badawczo-projektowych, skupiając się na analizie potrzeb użytkowników i organizacji biznesowych. Jest współautorem projektu warszawskiego biura Arup, który zdobył międzynarodowe uznanie, wygrywając FRAME Awards oraz PLGBC Awards 2023.