O NAS
ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury
Od 2018 roku popularyzujemy wiedzę na temat architektury i przestrzeni miejskiej Warszawy. Opowiadamy zarówno o historii, jak i projektach przyszłości. Głównymi elementami naszego programu są:
Program Zodiaku realizuje Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawy we współpracy z partnerem – Oddziałem Warszawskim SARP. Współpracujemy także z licznymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi.
Podstawą naszych działań jest:
NASZ ZESPÓŁ
KOORDYNACJA:
- Monika Komorowska
PRODUKCJA WYSTAW I WYDARZEŃ:
- Wiola Januszko
- Natalia Cichoń
- Artur Wosz
OPIEKA EKSPOZYCJI:
- Miłosz Janczarski
- Edyta Kaszuba
ZODIAK DZISIAJ
Nowy budynek zaprojektowany przez pracownię Kalata Architekci ukończono w 2018 roku. Łączy on w sobie najbardziej wartościowe elementy pierwotnego projektu z nową funkcją. Budynek nadbudowano o jedno piętro, dzięki czemu zyskał dodatkową przestrzeń z salą wielofunkcyjną.
Na dach budynku powrócił neon „Zodiak” odtworzony przez pracownię Jacka Hanaka, który pracował przy wykonaniu oryginalnego neonu.
Drugim charakterystycznym elementem w budynku jest mozaika „Kosmos”, której autorką jest Magdalena Łapińska-Rozenbaum. W mozaice użyto oryginalnego szkła z nieistniejącej już pracy Marii Leszczyńskiej.
Plac zaprojektowany przez pracownię RS Architektura Krajobrazu ukończony zostanie w 2025 roku.
Projektowana zieleń opiera się na roślinności dobranej pod kątem rodzimych krajobrazów – turzycowisk, dąbrów świetlistych i grądów wysokich. Nacisk położono także na magazynowanie i wykorzystywanie wody opadowej.
ZODIAK DAWNIEJ
Zodiak to przykład warszawskiej architektury powojennego modernizmu. Został zaprojektowany przez prof. Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Oddano go do użytku w 1968 roku.
Budynek stanowił element, wzorowanego na zachodnich rozwiązaniach, założenia Ściany Wschodniej i Pasażu Śródmiejskiego, które zaprojektował Zbigniew Karpiński.
Zodiak to zespół dwóch budynków. W większym, mieścił się nowoczesny bar szybkiej obsługi. Mniejszy zajmowała kwiaciarnia oraz popularna letnia kawiarnia z wyjściem na taras osłonięty lekką, żelbetową pergolą. Na taras, ozdobiony mozaiką zaprojektowaną przez Marię Leszczyńską, prowadziła zewnętrzna klatka schodowa.