Zapraszamy na wykład dotyczący uwarunkowań systemowych i urynkowienia mieszkań niemieckich miast. Zostanie też przedstawiona historia oddolnej inicjatywy Deutsche Wohnen & Co. Enteignen, dzięki której milion berlińczyków zagłosowało za nową wizją mieszkań jako demokratycznie zarządzanego dobra wspólnego.
W samym sercu neoliberalnego państwa, odżyła idea uspołecznienia domów, przeciwstawiająca się spekulacyjnej roli mieszkalnictwa. Jakie były korzenie tego ruchu, jakie odniósł już sukcesy, jaka jest jego siła w zderzeniu z międzynarodowymi korporacjami i jak dalej potoczy się walka o przywrócenie miasta berlińczykom?
Jak napisała Fundacja Bęc Zmiana:
„Kusiak łączy kropki między przeszłością a teraźniejszością, tym, co lokalne i globalne, oraz pokazuje potencjał radykalnie legalnej polityki jako sposobu na wzmocnienie naszych demokracji i ożywienie rządów prawa.”
Joanna Kusiak – naukowczyni-aktywistka, prowadząca badania w ramach Studiów Miejskich na King’s Collage na Uniwersytecie w Cambridge. Jest autorką książki „Chaos Warszawa. Porządki przestrzenne polskiego kapitalizmu” wydanej w 2017 roku, która pozostaje najpełniejszym obrazem rozwoju przestrzennego Warszawy.
Wykład organizowany jest w ramach wystawy Produkt Mieszkanie.
Towarzyszy konferencji „Modernistyczne osiedla – miasta jutra?”(zorganizowanej w Halle w ramach ETOM NEB Lab).