Zapraszamy na spotkanie poświęcone adaptacji pustostanów na cele mieszkaniowe.
Według danych GUS, w Warszawie jest aż 207 tys. niezamieszkałych mieszkań – to jedna piąta wszystkich lokali. Dodatkowo, dane firmy Stoen Operator wskazują, że w 2023 roku blisko 97 tys. aktywnych umów na prąd dotyczyło lokali zużywających mniej niż 500 kWh rocznie. Sugeruje to, że są one puste przez większość roku.
Co to oznacza dla polityki mieszkaniowej miasta? Jak patrzeć na te dane w obliczu kryzysu klimatycznego i potrzeby ograniczenia emisji CO2? W końcu – co można z tym zasobem zrobić i jak nim zarządzać? Czy pustostany można wykorzystać do tworzenia mieszkań społecznych?
W programie również prezentacja ReStore – sklepu charytatywnego Habitat for Humanity Poland. Pokazuje on, jak umeblować mieszkanie niedrogo i pro-ekologicznie, wspierając ideę Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
W spotkaniu udział wezmą:
- Magdalena Górak – reprezentantka Urzędu Miejskiego w Bytomiu, zastępczyni Prezydenta Bytomia, dyrektorka Bytomskich Mieszkań – jednostki budżetowej Miasta Bytom, zajmującej się m.in. renowacjami bytomskich budynków nieużytkowanych.
- Mateusz Piegza – dyrektor oddziału Habitat for Humanity Poland, architekt, koordynator projektów, innowator, badacz architektury.
- Paweł Pieniężny – partner w pracowni Asman Pieniężny Architekci, zajmującej się m.in. przebudowami, adaptacjami i renowacjami budynków i projektami rewitalizacyjnymi, w tym budynków znajdujących się pod ochroną konserwatorską.
- Jacek Grunt-Mejer – pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji, psycholog społeczny, aktywista, społecznik.
- Łukasz Stępnik – kurator wystawy Produkt Mieszkanie, pracownik Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, partner w biurze projektowym Widoki. Bada tematy transformacji budynków na cele mieszkaniowe.