Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół książki „Lefebvre dla architektów”.
Udział wezmą: Bolesław Stelmach i Bogdan Baran. Spotkanie poprowadzi Filip Springer.
Czego może nauczyć filozof architekta i urbanistę? Jakie cenne wskazówki może im przekazać o przestrzeni? W jaki sposób można odnowić myślenie o architekturze poprzez idee Henriego Lefebvre’a? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w książce Nathaniela Colemana.
Druga książka z serii „Myśliciele dla Architektów” szczegółowo opisuje znaczenie pism Henri Lefebvre’a dla teorii i praktyki architektury. Chociaż Lefebvre jest obecnie powszechnie czytany w szkołach architektury, to jego przesłanie dla praktyki nadal pozostaje trudno uchwytne. Książka Nathaniela Colemana ma na celu wyjść naprzeciw tej potrzebie: jest to propozycja dla studentów i praktyków szczególnie zainteresowanych pełnią możliwości projektowych opartych na filozofii Lefebvre’a.
Niniejsza książka proponuje zwięzłą relację dotyczącą przydatności pism Henriego Lefebvre’a zarówno dla teorii architektury, jak i dla jej praktyki. W rezultacie, ma to znaczenie także dla planowania i urbanistyki. Autor nie ukrywa utopizmu i romantyzmu w myśleniu Lefebvre’a, ani centralnej roli Marksa w jego ideach. Głównym celem tej książki stało się przedstawienie architektom i studentom architektury nowych i istotnych możliwości, jakie dzieło Lefebvre’a może otworzyć przed odnowionymi praktykami, nawet w obecnych czasach neoliberalnego konsensusu. W ramach tego konsensusu, gdzie redukcję państwa, prywatyzację i wolne rynki często uważa się za czynniki zapewniające wolność poprzez wzrost gospodarczy, książka ta ukazuje, w jaki sposób idee Lefebvre’a mogą wpłynąć na nowoczesne podejście do architektury i urbanistyki.
Seria „Myśliciele dla Architektów” stanowi istotne uzupełnienie luki na rynku wydawniczym. Dzięki tej serii oferowane jest zwięzłe wprowadzenie do teorii kluczowych myślicieli, którzy zajmowali się pisaniem o architekturze. W ramach tej serii umiejscawia się myślenie architektoniczne w kontekście ich twórczości. Przedstawia ważne książki i eseje, a także pomaga czytelnikom rozszyfrować kluczowe terminy.