Zapraszamy na premierę nowej książki wydanej przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
„Architektura myślenia”, autorstwa Andrzeja Piotrowskiego (tłum. Grzegorz Piątek), ukazuje wnikliwą historię architektury, obejmującą okres od starożytności aż po nowoczesność. W szczególności autor łączy myślenie projektowe z akademickim warsztatem badawczym i – dzięki krytycznemu odczytaniu wybranych budynków – bada znaczący wpływ komunikacji niewerbalnej na rozwój tożsamości zbiorowej Zachodu.
W przeciwieństwie do badaczy, którzy opierają swoje studia na tradycyjnych schematach periodyzacji historii, autor „Architektury myślenia” przygląda się obszernemu zbiorowi wytworów architektury, pochodzących z różnych czasów i miejsc. Dlatego też, zgodnie z założeniem, że to właśnie budynki okazują się najtrwalszym zapisem podświadomie przyjmowanych wierzeń i postaw, omawia w szczególności Bizancjum i Zachód po ikonoklazmie, podbój i kolonizację Mezoameryki, reformację oraz kontrreformację w Europie Wschodniej, a także rozwój kultury konsumpcyjnej w wiktoriańskiej Anglii, podkreślając konsekwencje tej kultury w postaci wysokiego modernizmu.
Andrzej Piotrowski idzie znacznie dalej niż ci, którzy zakładają, że dawne budowle są jedynie odbiciem transcendentalnych wartości czy deterministycznych praw fizyki i ekonomii lub że zostały ukształtowane przez samoświadome jednostki. W rezultacie rzuca wyzwanie tradycyjnemu pojmowaniu tego, czym architektura jest i czym może być.
W spotkaniu wezmą udział:
- Andrzej Piotrowski
- Bolesław Stelmach
- Grzegorz Piątek
Prowadzący: Andrzej Skalimowski
Andrzej Piotrowski – profesor architektury na Uniwersytecie Minnesoty w USA. Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i praktykował zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem licznych artykułów, które ukazały się w publikacjach zbiorowych oraz w czasopismach naukowych.
Bolesław Stelmach – dr hab. inż. architekt, prof. PŁ. Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Grzegorz Piątek – krytyk i badacz architektury, pisarz. Autor książek „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949″ (WAB, 2020) i „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” (WAB, 2016). Współautor wystawy „Hotel Polonia. The Afterlife of Building” nagrodzonej Złotym Lwem na Biennale Architektury w Wenecji (2008).
Andrzej Skalimowski – historyk, który specjalizuje się w dziejach społecznych oraz historii architektury, pracuje w Instytucie Historii Nauki PAN. Jest również członkiem redakcji miesięcznika „Nowe Książki”. Dodatkowo, stypendysta Fundacji Kerstenów, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za najlepszą pracę doktorską (2017).