Zapraszamy do udziału w spotkaniu dotyczącym Unijnej Taksonomii, która w najbliższych latach zmieni budownictwo na zielone i zrównoważone.
Czym jest unijna Taksonomia?
Taksonomia jest regulacją wspomagającą transformację gospodarki Unii Europejskiej ku gospodarce niskoemisyjnej i zrównoważonej poprzez oddziaływanie na europejski sektor finansowy.
Unia Europejska w 2021 roku wprowadziła przepisy, które określają, jakie rodzaje działalności gospodarczej prowadzonej w krajach UE są zrównoważone środowiskowo. Część tych przepisów dotyczy działalności budowlanej, deweloperskiej i związanej z obsługą rynku nieruchomości.
Taksonomia określa sześć celów środowiskowych, które musi realizować dana działalność (w tym budynki nowoprojektowane i poddawane renowacji), a także ustanawia tzw. techniczne kryteria kwalifikacji, czyli konkretne warunki, które muszą zostać spełnione, aby daną działalność zakwalifikować jako zrównoważoną środowiskowo.
Znajomość tych wytycznych pozwoli projektantom, deweloperom i wykonawcom na projektowanie i realizację inwestycji zgodnych z przepisami unijnymi i celami gospodarki cyrkularnej.
Program spotkania:
Wykład: Unijna Taksonomia – jak działa i jakie ma zastosowanie w budownictwie?
- Justyna Biernacka
- Piotr Biernacki
Dyskusja: Wpływ unijnej Taksonomii na architektów, deweloperów i branżę budowlaną
- Katarzyna Unold
- Ewa Kowalska-Ocneanu
- Agnieszka Kalinowska-Sołtys
- Anna Zawadzka-Sobieraj