Rozmowa dotycząca nominacji do edycji 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe odbędzie się z udziałem Huberta Trammera, Kacpra Kępińskiego oraz Roberta Koniecznego. Spotkanie to poprowadzi Magda Maciąg, reprezentująca Oddział Warszawski SARP.
Wśród polskich obiektów nominowanych do tytułu najlepszej europejskiej architektury 2022 roku znajdują się takie realizacje, jak stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza, przebudowa dworca autobusowego w Kielcach, osiedle Nowy Nikiszowiec, klasztor Sióstr Franciszkanek, Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach, a także adaptacja starych budynków na przedszkole. Hubert Trammer, który jest ekspertem Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe, wskazał te obiekty jako reprezentatywne dla polskiej architektury. Wskazanie to podkreśla różnorodność oraz innowacyjność polskich realizacji, które wyróżniają się na tle europejskim.
W trakcie rozmowy, zostaną omówione kryteria, jakimi kierował się ekspert przy dokonywaniu wyboru. Będziemy również rozważać, co może budzić wątpliwości w tym wyborze oraz jakie są kluczowe argumenty stojące za nominacjami.
Ekspert opowie o nominowanych przez siebie obiektach i swoim sposobie ich wyboru. Refleksami podzielą się też Kacper Kępiński, który w swoich artykułach przedstawił krytyczne uwagi do dwóch nominacji oraz Robert Konieczny, który na Facebooku podważał sens budowania w miejscu, gdzie powstała jedna z wytypowanych realizacji.
Nominacje Huberta Trammera do edycji 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwika Mies van der Rohe:
- Miejska i Gminna Biblioteka w Głuchołazach
- Budowa Centrum Komunikacyjnego – przebudowa, rozbudowa i modernizacja istniejącego zespołu dworca autobusowego w Kielcach
- Klasztor Sióstr Franciszkanek w Dobrzeniu Wielkim
- Stacje metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza w Warszawie
- Nowy Nikiszowiec – Zespół Dostępnej Zabudowy Wielorodzinnej w Katowicach
- Adaptacja budynków starej szkoły i stodoły na przedszkole stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Opolu – Malinie
- Hubert Trammer – architekt, który uczestniczy w pracach Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu. Dodatkowo, jest współpracownikiem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. W ramach swojej działalności dydaktycznej, uczy na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Ponadto, współpracował dydaktycznie z Wydziałami Architektury Politechniki Warszawskiej, Politechniki Białostockiej oraz ETH w Zurychu. Jako sędzia konkursów architektonicznych, pełnił funkcję eksperta nominującego do edycji 2015, 2019 i 2022 Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe.
- Kacper Kępiński – architekt i kierownik działu projektów zewnętrznych oraz wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Jest także redaktorem portalu architekturaibiznes.pl. Współzałożyciel krakowskiego stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, a ponadto, członek rady Fundacji Instytut Architektury.
- Robert Konieczny – architekt oraz współzałożyciel i szef pracowni KWK Promes. Należy do francuskiej Académie d’Architecture. W edycji 2012 pełnił rolę eksperta nominującego do Nagrody Architektonicznej Unii Europejskiej im. Ludwiga Miesa van der Rohe. Do tej prestiżowej nagrody było nominowane dwanaście jego realizacji. Jego budynki zdobyły uznanie w konkursach takich jak World Architecture Festival, European Prize for Urban Public Space oraz Wallpaper Design.
- Magda Maciąg – architektka, właścicielka pracowni mut oraz członkini zarządu Oddziału Warszawskiego SARP, gdzie koordynuje działania stowarzyszenia w Zodiaku. Dodatkowo, jest kuratorką wystawy Mies van der Rohe Award 2022 | polskie nominacje.