
To oprowadzanie jest wyjątkową okazją, aby od samych autorek usłyszeć, co zainspirowało je w twórczości architektek z poprzednich pokoleń do stworzenia własnych prac pokazywanych na wystawie.
O wystawie:
5 duetów, składających się z uznanych warszawskich architektek oraz 5 twórczyń z młodszego pokolenia, stworzyło prace interpretujące dorobek wybranych projektantek z wcześniejszych generacji.
Czy płeć i miejsce determinują to, w jaki sposób postrzegamy przestrzeń wokół nas? Czy istnieje pewna międzypokoleniowa ciągłość w działalności tworzących w naszym mieście architektek?
Ukazujemy również inne aspekty wkładu kobiet w warszawską i Polską architekturę. Atlas Warszawskich Architektek prezentuje 41 twórczyń urodzonych przed 1939 r. i ich wybrane warszawskie realizacje. Doświadczone projektantki dzielą się swoją perspektywą w rozmowach wideo. Najmłodsze pokolenie mówi, co myśli o przyszłej roli architektury i zawodu, który właśnie zaczyna wykonywać.
Wystawa opowiada o dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem oraz troską o przestrzeń i środowisko. Ta myśl przyświecała również na etapie projektu i produkcji wystawy, która niemal w całości powstała z materiałów i elementów pochodzących z drugiego obiegu.
Zespół kuratorski:
Marta Wójcicka
Animatorka i menadżerka kultury, prezeska organizacji pozarządowych, autorka projektów kulturalnych mających na celu rewitalizację Fabryki PZO w Warszawie m.in. Przetwory czy dla dzieci PSOTY, które otrzymały nagrodę Gazety Wyborczej Wdechy. Związana z Pro Helvetia Warszawa, austriackim forum kultury, Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Koordynatorka wydarzeń kulturalnych EXPO 2000, Sekretarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Obecnie zawodowo związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Igor Łysiuk
Architekt, badacz, kurator. Tłumaczy z architektonicznego na ludzki. Współtwórca Kwartalnika Architektonicznego RZUT i ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury. Bierze udział w procesach badawczo-projektowych, w ramach których analizuje potrzeby użytkowników i organizacji, przekładając to na architekturę. W swojej pracy wykorzystuje umiejętność adaptacji, obserwacji i dostrzegania niewidocznych na pierwszy rzut oka powiązań.
Architektki:
Aleksandra Kijek
Studentka V roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, od 2022 r. zdobywa doświadczenie w pracowni 90 Architekci, pracując przy projektach mieszkaniowych oraz sportowo-rekreacyjnych. W ramach studiów zajmuje się architekturą związaną z zamieszkiwaniem i przestrzeniami społecznymi na specjalności A2: architektura środowiska zamieszkiwania. Interesuje ją architektura i urbanistyka terenów wiejskich, w kontekście społecznym, kulturowym i ekologicznym, co rozwija w swojej pracy projektowej i badawczej.
Karolina Padło
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, od 2022 r. rozwija swoją karierę zawodową tworząc projekty wnętrz, architektoniczne i urbanistyczne. Współautorka Pawilonu Wolności, zaprojektowanego i zrealizowanego w całości przez studentów WAPW, nagrodzonego międzynarodową nagrodą Faith & Form Religious Architecture & Art. Od 2024 r. wspólnie z Aleksandrą Wasilkowską realizuje projekty z materiałów wtórnych, rozwijając koncepcję obiegu zamkniętego w budownictwie.
Basia Sancewicz
Studentka IV roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, członkini Stowarzyszenia Akademickiego WAPW, w którym organizuje wykłady i dyskusje w ramach cyklu „O Architekturze”. Absolwentka szkoły muzycznej, pasjonuje ją kompozycja jako łącznik różnych dziedzin sztuki. Zgłębia podobieństwa między architekturą i muzyką. W projektowaniu inspirują ją zagadnienia antropologii i psychologii – interesuje ją, jak uwzględniać ludzkie potrzeby i kontekst kulturowy w kształtowaniu przestrzeni.
Aleksandra Wasilkowska
Architektka, urbanistyka, scenografka, od 2007 r. prowadzi biuro architektoniczne, którego projekty zostały nagrodzone m.in. Nagrodą Architektoniczną Polityki, nominacjami do nagrody im. Miesa van der Rohe i The European Prize for Urban Public Space. Jej prace i wystawy były pokazywane m.in. na Biennale Architektury w Wenecji, Triennale w Mediolanie i Seoul Arts Center. Od 2012 r. realizuje cykl wydawniczo-badawczy „Architektura Cienia”.
Anna Zawadzka-Sobieraj
Architektka, socjolożka i aktywistka, od 2012 r. projektuje budynki oraz małe formy z materiałów naturalnych i wtórnych. Zajmuje się również doradztwem proekologicznym, w tym m.in. audytami dla Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Wykorzystuje badania społeczne w projektowaniu. Współpracuje z Materiality w obszarze raportów z gospodarki obiegu zamkniętego. Współautorka projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych”. Działa naukowo i projektowo, pracuje nad doktoratem o cyrkularności budownictwa i promuje ekologię w architekturze.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Architektki.