
Wystawa Inclusive Housing Studio: Kwartał Studencki Plac Defilad jest pretekstem do rozmowy o akademikach w mieście.
Zapraszamy na debatę, będącą wyjątkową okazją do przekrojowej wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z dostępnością mieszkań i infrastruktury dla studentów, pomiędzy Wiceministrą Nauki, Dr Karoliną Zioło-Pużuk, architektką akademików i budynków wykładowych, Karoliną Tunajek z Projekt Praga, absolwentką architektury i działaczką związkową, Dominiką Zymni oraz nauczycielką akademicką i architektką, Zuzanną Mielczarek.
W roku 2024 Uniwersytet Warszawski otworzył nowy Dom Studenta nr 7 „Sulimy” na kampusie Służewiec. Niezwykle udany projekt autorstwa pracowni architektonicznej Projekt Praga to pierwszy nowy akademik UW zbudowany od lat 70. XX wieku, czyli od niemal 50 lat. Z kolei ostatni oddany do użytku akademik Politechniki Warszawskiej to DS „Żaczek” z 1985 r. Od tego czasu uczelnie nie podejmowały się budowy nowych mieszkań dla studentów.
Tymczasem w Polsce studiuje obecnie 1,2 miliona studentów, z czego około 250 tysięcy w Warszawie. Osiem największych ośrodków akademickich oferuje łącznie jedynie 82 tysiące miejsc w domach studenckich, przy czym w samej Warszawie dostępnych jest jedynie około 10 tysięcy. Zdobycie miejsca w akademiku nie jest więc łatwe. Jeśli już się to uda, warunki bywają często ekstremalne, a lokalizacja zazwyczaj peryferyjna.
Czy istnieje alternatywa?
Studenci i młodzi dorośli należą do najbardziej narażonych grup na rynku mieszkaniowym, ponieważ borykają się zarówno z niedoborem zakwaterowania oferowanego przez uniwersytety, jak i brakiem przystępnych cenowo mieszkań. Dodatkowo często padają ofiarą wyzysku ze strony prywatnych właścicieli. Tymczasem centra dużych miast, które niegdyś tętniły studencką energią, podlegają coraz silniejszej gentryfikacji, przez co stają się finansowo niedostępne.
Przykładem jest próba prywatyzacji i wyburzenia Domu Studenckiego UAM Jowita w Poznaniu, który dzięki zaangażowaniu młodych działaczy udało się obronić. Podobnym problemem jest także niedobór publicznych i tanich stołówek, co dodatkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie studentów.
- Jak możemy przywrócić życie studenckie do centrów miast?
- Jak projektować akademiki, by studentom żyło się lepiej?
- Jak aktualnie wygląda model finansowania budowy nowych domów studenckich?
Na wydarzeniu dostępne będą do pobrania egzemplarze książki stworzonej przez Koło Młodych Inicjatywy Pracowniczej „Jowita zostaje. Historia 10 dni ruchu studenckiego”
dr Karolina Zioło-Pużuk
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Karolina Tunajek
Architektka, pracownia Projekt Praga – pracownia zrealizowała min. projekt Domu Studenta nr 7 „Sulimy” na kampusie UW Służewiec, czy nowego budynku Wydziału Psychologii UW na kampusie Ochota
Dominika Zymni
Działaczka związkowa Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej, absolwentka architektury. Opowie o działaniach KMIP w obronie publicznych akademików i ku poprawie dostępności infrastruktury dla studentów, np. stołówek .
Zuzanna Mielczarek
Nauczycielka akademicka, prowadząca Inclusive Housing Studio na Wydziale Architektury w Brnie (wspólnie z Kacprem Kępińskim), doktorantka na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, kuratorka wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki.
Organizatorzy: