Jaka jest możliwości rozwoju cohousingu senioralnego w Polsce?
Czy może on być odpowiedzią na osamotnienie osób starszych? Lub czy seniorzy w Polsce będą chcieli uczestniczyć w takich projektach? A także czy samorządy są zainteresowane promocją współzamieszkiwania osób starszych?
Zapraszamy serdecznie do dyskusji! Wstępem do niej będzie opowieść o pierwszym oddolnym projekcie mieszkaniowym seniorów z Krępska. Przed spotkaniem z Wami, wybierzemy się do nich z wizytą. Osobiście odwiedzimy zarówno przestrzenie wspólne, jak i mieszkania prywatne, które zaprojektowali państwo Maria i Roman Świątek. Dodatkowo, obejrzymy okolicę, w której znajduje się ich wspólny budynek.
Podczas naszej wizyty porozmawiamy z założycielami o historii ich inicjatywy, warunkach mieszkania, zasadach rekrutacji nowych osób oraz regułach uczestnictwa, w tym o kwestiach finansowych. Ponadto, dowiemy się o ich pomysłach na wspólne życie. Oczywiście, nie zabraknie również zdjęć i filmów!
Na potrzeby spotkania nawiązaliśmy także kontakt z organizacją pozarządową Realdania, która promuje i wspiera cohousing senioralny w Danii. Każdy duński projekt to nie tylko zrównoważone budownictwo, dostępność cenowa lokali, jakość mieszkań i części wspólnych, ale także procesy grupowe oraz rozwiązania architektoniczne, które pomagają tworzyć silną wspólnotę sąsiedzką. Pokażemy Wam to na konkretnych przykładach.
A może już myślicie o stworzeniu w przyszłości cohousingu senioralnego?
Na stronie Oddolne Społeczne Budownictwo Mieszkaniowe znajdziecie wstępne założenia powstałej w ramach Stowarzyszenia Mieszkaniowego WSPÓŁ grupy, która chce wspólnie zamieszkać!
A jeżeli jesteście zainteresowani takim projektem wcześniej to wiemy, że cohousing z Krępska ma otwartą rekrutację! Znajdziesz ją na stronie Cohousing Krępska.