Prezentujemy trzecią książkę z serii Myśliciele dla Architektów: Derrida dla architektów autorstwa Richarda Coyne’a (w przekładzie Bogdana Barana).
Nawet najbardziej prozaiczne opozycje architektoniczne – wnętrze a zewnętrze, front a zaplecze – mogą być ujmowane w terminach wskazujących, że coś jest na rzeczy. To właśnie Derrida dla architektów. Rzeczywiście, zawsze coś jest na rzeczy, a stawka jest wysoka.
Na miejscu będzie można zakupić książkę z 30% rabatem.
Więcej informacji o książce znajdziecie na stronie niaiu.pl.
Osoby uczestniczące:
- Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacja Bęc Zmiana. Zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma NOTES.NA.6.TYGODNI.
- Gabriela Świtek – kierowniczka Zakładu Teorii Sztuki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka University of Cambridge (PhD 1999, MPhil 1996) i Central European University w Pradze (1994). Autorka książek: Gry sztuki z architekturą. Nowoczesne powinowactwa i współczesne integracje, Aporie architektury, a także Writing on Fragments: Philosophy, Architecture, and the Horizons of Modernity. Kierowniczka działu dokumentacji sztuki współczesnej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Kuratorka wystawy Jarosław Kozakiewicz. Transfer w Pawilonie Polonia, w ramach 10. Międzynarodowej Wystawy Architektury w Wenecji.
- Bolesław Stelmach – generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne. Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. W 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP. W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Dodatkowo, w 2017 roku został laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie architektury. Od listopada 2017 r. pełni funkcję Dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Myśliciele dla Architektów
Architekci często zwracali się do myślicieli teoretycznych, aby znaleźć pomysły, a także w poszukiwaniu krytycznych ram dla praktyki. Poruszanie się po pismach myślicieli może jednak sprawiać trudność. Podejście do oryginalnych tekstów bez zrozumienia ich kontekstu bywa wręcz zniechęcające, a istniejące prezentacje rzadko zawierają szczegółowe informacje o materiałach architektonicznych.
Seria „Myśliciele dla Architektów” uzupełnia lukę na rynku wydawniczym, ponieważ oferuje zwięzłe wprowadzenie do teorii myślicieli, którzy pisali o architekturze. Dodatkowo umiejscawia myślenie architektoniczne w ich twórczości, przedstawia ich najważniejsze książki i eseje, a także pomaga rozszyfrować kluczowe terminy oraz zapewnia szybkie odniesienie do dalszej lektury.