Zapraszamy na spotkanie o holenderskim mieszkalnictwie.
Niderlandzki system mieszkaniowy jest wyjątkowo ciekawym przypadkiem badawczym. Nie chodzi tu wyłącznie o analizę charakterystycznych projektów, czy rozpoznawalną markę holenderskiej architektury, ani też o nadal imponujący odsetek mieszkań społecznych – stanowiących w Holandii prawie 1/3 wszystkich lokali.
Chcemy porozmawiać o historii transformacji tego systemu. Jakie szanse oferowało budownictwo realizowane przez „woningcorporaties” (korporacje mieszkaniowe, odpowiednik naszych TBSów)? Dlaczego ich rola dziś się zmieniła? Czy w Holandii powstają dziś jeszcze ciekawe projekty mieszkaniowe? No i jak to się stało, że podawany dawniej za wzorzec kraj, cierpi dziś na gigantyczny problem braku dostępnych mieszkań?
Wydarzenie w języku angielskim.
W spotkaniu udział wezmą:
- Walter van Dijk – partner w pracowni NL Architects. Opowie nie tylko o prezentowanym na wystawie projekcie Kleiburg w Amsterdamie, ale również o realizowanym właśnie projekcie transformacji „poprawczaka” w mieszkania startowe dla młodych osób.
- Arie Lengkeek – współautor książki „Operatie Wooncoöperatie”. Opowie o historii i współczesnych uwarunkowaniach niderlandzkiego systemu mieszkaniowego. Przedstawi też przykłady oddolnych inicjatyw, które próbują odbudować społeczne mieszkalnictwo w Holandii.
- Zofia Piotrowska – kuratorka wystawy Produkt mieszkanie, redaktorka Kwartalnika Architektonicznego RZUT oraz członkini zarządu Stowarzyszenia Mieszkaniowego WSPÓŁ. Poprowadzi debatę.
Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy Produkt Mieszkanie.
Partnerem wydarzenia jest Ambasada Królestwa Niderlandów.