Struktura ekspozycji i narracja wystawy 𝘼𝙣𝙩𝙧𝙤𝙥𝙤𝙘𝙚𝙣 oparta jest na diagramie ekonomii obwarzanka – kompasu na XXI wiek.
W czasie oprowadzania skupimy się na tym, jak architektura i projektowanie może pozytywnie wpływać na systemy planetarne, wzmacniać Przyrodę i regenerować środowisko.
Wewnętrzną granicą obwarzanka wyznacza podstawa społeczna, czyli minimalne warunki godnego życia człowieka, zewnętrzną – pułap ekologiczny, czyli planetarne granice w obszarach krajobrazu, bioróżnorodności, wody, klimatu, przekształcania gruntów i zanieczyszczeń, których przekroczenie pociąga za sobą nieodwracalne szkody dla przyrody.
Pomiędzy tymi dwiema granicami może się znaleźć bezpieczna i sprawiedliwa przestrzeń dla ludzkości. I to w niej widzimy pole do działania architektury.
Pułap ekologiczny oparty o badania Stockholm Resilence Center wyznacza górną granicę ekonomicznego obwarzanka.
Prowadzący:
Adrian Krężlik – współkurator wystawy, architekt, doktorant i badacz na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Porto, wykładowca School of Form w Warszawie, założyciel Dosta Tec firmy wdrażająca rozwiązania regenerujące do architektury. W swojej pracy zawodowej i badawczej łączy współczesne technologie z tradycyjnymi. Bada sprawczość i wpływ projektowania na środowisko i Przyrodę. Swoją zawodową ścieżkę rozpoczął u Zaha Hadid Architects w Londynie i Rojkind Arquitectos w Mieście Meksyk.